4 błędu poznawcze, które bardzo utrudniają nam kulturalną konwersację

Ile ludzi, tyle opinii. Każdy ma swoje zdanie na różne tematy, tylko nie zawsze jesteśmy w stanie pogodzić się z tym, że ktoś może myśleć inaczej. Jesteśmy przekonani o swojej racji i mocno jej się trzymamy. Człowiek jednak zapomina, że jest podatny na błędy poznawcze. Błędy te mają wpływ na każdego bez wyjątku.

Efekt faworyzowania członków swojej grupy

Jest to efekt, który sprawia, że w zupełnie inny sposób traktujemy ludzi z naszej grupy, niż z jakiejś innej. Będąc w grupie, to patrzymy z góry na członków innych grup. Dzieje się tak od wielu lat i jest to udowodnione naukowo. Dlatego też będziemy bronić zdania członka naszej grupy mimo, że inna grupa posiada sensowne argumenty.

Efekt potwierdzenia

Człowiek jest zainteresowany czyjąś wypowiedzią i dokładnie jej słucha, jeśli tylko zgadza się z jego przekonaniami. Wtedy mało istotny jest fakt, czy to co się mówi jest prawdą, czy też nie. Im bardziej temat jest istotny, tym bardziej buduje się efekt potwierdzenia.

Istnieją 3 typy tego błędu

1. Każdy ma dostęp do tych samych dowodów na dany temat, ale może interpretować go w sposób, który będzie potwierdzał jego tezę.

2. Szukanie informacji głównie polega na tym, że ludzie znajdują dane, które potwierdzają ich przekonania, a sprzeczne informacje odrzucają.

3. Ludzie zachowują w pamięci dowody, które są zgodne z ich przekonaniami.

Posługiwanie się stereotypami

Stereotypy również mają wpływ na dyskusję. Każdy posługuje się stereotypami w większym lub mniejszym stopniu. Według stereotypu uważamy, że im bardziej osoba posiada cechy, które pasują do danej grupy, tym bardziej ignorujemy jego cechy indywidualne.

Heurystyka dostępności

Polega na tym, że rzeczy, które sobie szybciej i dokładniej przypominamy są rzeczami ważniejszymi. Przez to pojawia się efekt świeżości, czyli nadanie nowym wydarzeniom i informacjom większego znaczenia, niż tym starszym. Wydarzenia, które wiążą się zazwyczaj negatywnie z emocjami, jak atak terrorystyczny, będą odbierane przez ludzi za bardziej prawdopodobne. Natomiast te wydarzenia, które występują częściej, ale są mniej sensacyjne, według ludzi występują rzadziej.

+
Udostępnij: