Często jest tak, że większość z nas boi się odmówić szefowi, innemu kierownikowi lub koledze z pracy. Chęć utrzymania pracy i życia w zgodzie ze współpracownikami staje się ważniejsza, niż nasze zdrowie psychiczne. Często okazuje się również, że dodatkowe projekty lub nadgodziny nie są brane pod uwagę, jeśli chce się zdobyć awans. Jak odmówić w pracy?
Jak odmówić szefowi?
Twój szef przychodzi do ciebie z kolejnymi zadaniami, a ty mając już i tak wiele do zrobienia, zgadzasz się na nie. Agresywna odmowa lub kolejna zgoda nie jest dobrym rozwiązaniem. W takiej sytuacji najlepiej jest poczekać z odpowiedzią. Powiedzieć szefowi, że najpierw musisz zobaczyć czy masz na to czas i wtedy dać mu odpowiedź. Rozpisz sobie plan twoich zadań i pokaż, że w twoim grafiku nie ma miejsca na kolejne zadania. Zaproponuj innego pracownika do wykonania tych czynności. Pokażesz tym, że przejmujesz się problemem i szukasz rozwiązania.
Jesteś zobowiązany/a do wykonywania rozkazów szefa, ale jeśli rozmowa nie działa, a ty robisz rzeczy, które są wbrew twojej woli, to może najlepszym rozwiązaniem będzie poszukać innego miejsca pracy, w którym będziesz wykonywać zadania z zaangażowaniem i zapałem oraz będziesz zgadzał/a się z pomysłami szefa.
Polecenia, które nie dotyczą pracy
Nie masz obowiązku wykonywać poleceń, które nie są związane z pracą i masz prawo stanowczo odmówić swojemu szefowi, jeśli prosi cię o wyprowadzenie psa lub odbiór prania z pralni. Zgodnie z kodeksem pracy, jesteś zobowiązany do wykonywania poleceń szefa, które dotyczą pracy.
Jak odmówić koledze?
Pomoc między znajomymi w pracy jest czymś miłym i macie świadomość, że możecie na sobie polegać. Natomiast, jeśli działa to tylko w jedną stronę, a w zamian dostajesz tylko uśmiech, to należy natychmiast to skończyć. Jeśli twój kolega wykorzystuje twoją dobroć i zrzuca na ciebie część swoich obowiązków, to kulturalnie mu powiedz, że masz swoje zadania, które są dla ciebie najważniejsze i nie masz czasu, żeby mu pomóc.
+