6 zachowań, dzięki którym rozpoznasz mentalność ofiary

Pomaganie jest rzeczą naturalną. Nic złego w tym, że pomagamy osobie, która potrzebuje wsparcia. Istnieją jednak osoby z mentalnością ofiary, które tak naprawdę nie szukają pomocy, a okazji do manipulacji drugą osobą. Jak rozpoznać takie osoby? Istnieją zachowania, które świadczą o mentalności ofiary.

Wyolbrzymiają swoje problemy

W momencie, kiedy dana sytuacja zaczyna im nie odpowiadać, zaczynają ją wyolbrzymiać do takiego stopnia, że potrafią wpaść w rozpacz lub gniew, a wszystko po to, żeby druga osoba poczuła się winna i przeprosiła mimo, że sytuacja tego nie wymagała.

Samokrytyka

Osoby te często czują żal za samych siebie, ciągle się krytykują i wytykają swoje wady. Staje się to wręcz ich nawykiem. Kiedy nie otrzymają uwagi i empatii innych osób, wykorzystują to, aby pocieszyć samego siebie, a mentalność ofiary jeszcze bardziej się w nich wzmacnia.

Brak odpowiedzialności za swoje czyny

Uważają, że druga osoba powinna im pomagać, a wręcz jest im to winna. Swoje problemy zawsze wytykają innym, a jeśli zdobędą zaufanie drugiej osoby, to dopuszczając się manipulacji potrafią sprawić, że ktoś inny poczuje się winny za brak pomocy.

Nie przepraszają

Przeważnie nigdy tego nie robią, ale jak już zdecydują się na przeprosiny, to nie mają tego szczerze na myśli. Mało kiedy przyznają się do swoich błędów. Dzięki swojej manipulacji potrafią zawsze znaleźć sposób, aby w oczach innych wyjść na tą dobrą stronę sporu.

Są złośliwi

Nie potrafią zapomnieć krzywd, które odczuli w przeszłości, a ból ciągle siedzi w ich sercu. Przez to wytykają te sytuacje przy nadarzającej się okazji.

Uważają, że cały świat jest przeciwko nim

Zwykły człowiek dostrzega dobre i złe aspekty rzeczywistości. Osoby odgrywające rolę ofiary widzą wszystko pesymistycznie. Życie dla nich jest ogromnym przeciwnikiem, które nic od siebie nie daje, tylko rzuca kłody pod nogi. Przy rozmowie często narzekają, że nic im nie wychodzi, nikt ich nie kocha lub nikt ich nie rozumie.

+
Udostępnij: