3 rodzaje umysłu. Jaki pasuje do ciebie?

Umysł jest określeniem naszych pragnień, myśli, potrzeb, przekonań i odczuć. Okazuje się, że wszystkie te rzeczy nie są przypadkowe. Są one podporządkowane pewnym modelom, których uczymy się od małego, ale wcale nie oznacza to, że nie można tego zmienić. Naukowcy zatem zaproponowali trzy rodzaje umysłu.

Płynny umysł

Osoby, które posiadają ten rodzaj umysłu są bardzo niekonsekwentne. Dlatego też z łatwością dostosowują się do otoczenia. Osoby te nie potrafią samodzielnie podejmować decyzji, ciężko im powiedzieć co myślą, a więc wolą, żeby zrobił to ktoś inny. Potrzebują osoby, która będzie nimi kierowała i mówiła co mają robić. Płynny umysł ma problemy z organizowaniem i tworzeniem planów. Nie potrafią wyznaczać celów, a te, które posiadają, są narzucone przez innych.

Sztywny umysł

Jak można wywnioskować, jest to uzupełnienie umysłu płynnego. Osoby ze sztywnym umysłem są bardzo dokładni oraz zdyscyplinowani. Nie ma co ukrywać, że umysł ten jest konsekwencją konserwatywnych rodziców. Osoby te uważają, że wszystko powinno toczyć się według pewnego schematu oraz nie rozumieją ludzi, którzy tych schematów się nie trzymają. Przez to też ciężko im być kreatywnym i nie potrafią ponieść się emocjom. Ludzie z takim umysłem cały czas oceniają pewne działania oraz analizują sytuacje. Tkwią w tych schematach, ponieważ daje im to poczucie komfortu, czują się bezpiecznie, a także jest to obrona przed niepewnością i brakiem kontroli.

Elastyczny umysł

Ludzie o takim umyśle potrafią dostosować się do ludzi lub sytuacji, ale nie pozwalają na podporządkowanie się. Również nie narzucają swojej woli innym. Ich otwartość na dyskusje ma na celu rozwijanie własnej osoby, a więc potrafią przeanalizować i dostosować się do pewnych opinii lub pomysłów. Dzięki temu są przyjaźnie nastawieni do otoczenia.

Warto mieć na uwadze, że żaden z typów nie jest lepszy lub gorszy. Są to podejścia do rzeczywistości, które sprawiają, że dana osoba jest szczęśliwa. Każdy posiada w sobie garstkę z każdego rodzaju, ale tylko jeden z nich dominuje w naszym mózgu.

+
Udostępnij: