W pracy nie zawsze można pozwolić sobie na relaks i luz, a więc przez większość czasu należy uważać na to, co się mówi do swojego przełożonego. Tym tematem zajęli się eksperci od rozwoju zawodowego. Jakie rzeczy nie należy mówić szefowi?
- Nie mam dziś do tego głowy. Mam swoje problemy.
- Jestem znudzony
- Nie będzie mnie przez kilka dni
- Mogę spróbować
- Zwolnię się!
- Teraz nie mogę. Zrobię to później.
- Nie masz racji
- Zrobiłem wszystko co w mojej mocy.
- Nie chcę współpracować z tą osobą.
- Jakie będę mieć z tego korzyści?
- Ja za to nie odpowiadam. To jest wina…
- Nie mam nic do roboty. Mogę wyjść wcześniej?
- Nie mogę.
- Już tak próbowałem/am.
- Chcę porozmawiać z Twoim przełożonym.
- Za mało mi płacą, żebym to zrobił/a.
- On jest beznadziejny!
- To jest niemożliwe.
- Nie mam pojęcia.
- Inaczej to robiliśmy w mojej poprzedniej pracy.
- Nawet nie wiesz jak spędziłem/am tę noc…
- Przepraszam, ale..
- Poprzedni szef robił to lepiej
- Dlaczego on to dostał, a ja nie?
- Nie.
- Myślałem/am, że…
- Nie mam pomysłu jak to rozwiązać.
- To nie należy do moich obowiązków.
- Obiło mi się o uczy coś innego.
- Dlaczego on zawsze…
Nie mam dziś do tego głowy. Mam swoje problemy.
Każdy posiada swoje życie osobiste i problemy, ale należy nauczyć się oddzielać sprawy zawodowe od prywatnych.
Nie umniejszając twoim emocjom, ale dlaczego twój szef ma czekać, bo ty musisz uporać się ze swoimi rozterkami? Warto wtedy rozważyć po prostu wzięcie dnia wolnego - wyjaśnia Randall.
Jestem znudzony
Twój szef nie ma obowiązku zapewniać Ci atrakcji w pracy. W Twoim interesie jest, aby praca nie zaczęła Cię nudzić.
Płacą ci za produktywność i entuzjazm. To ty musisz znaleźć sposób, by twoja praca była interesująca – dodaje Taylor
Nie będzie mnie przez kilka dni
Takie zachowanie jest nieprofesjonalne i mało tolerowane przez przełożonego. Stawianie go przed faktem dokonanym nie jest dobrym wyjściem. Lepszy sposób, to delikatne poinformowanie go o swoim zamiarze.
Planowałem wziąć poniedziałek i wtorek wolny i chciałem się upewnić, czy nie masz nic przeciwko
Takie podejście zdecydowanie lepiej wygląda w oczach szefa.
Mogę spróbować
Tobie to daje szansę na ewentualne wycofanie się, ale Twój szef potrzebuje konkretnie określonej odpowiedzi. W innym przypadku pozostawiasz go z niepewnością.
Zwolnię się!
Takie grożenie odejściem z pracy może przynieść odwrotne skutki, niż możesz się spodziewać.
Grożenie odejściem z pracy jest nieprofesjonalne i może sprawić, że to firma rozważy twoje zwolnienie. - wyjaśnia Kahn
Teraz nie mogę. Zrobię to później.
W pracy priorytety mogę zmieniać się kilka razy dziennie, a więc zamiast odsuwać w czasie, to o co prosi Cię szef, to zapytaj czy coś się zmieniło.
Priorytety rzadko są w zastoju, więc w większości przypadków lepiej jest zapytać, czy powinieneś je przeorganizować – radzi Taylor
Nie masz racji
Wytykanie błędów szefowi może być ryzykowne. Jeśli cały czas będziesz pokazywać, że Twój szef myli się w czymś, to po prostu nie zaangażuje Cię do kolejnych zadań. Każdy może się mylić, ale można o tym poinformować przełożonego w inny sposób.
Mogłem mieć złe informacje, ale wydawało mi się, że... - przykład według Randall
Zrobiłem wszystko co w mojej mocy.
Jest to zwyczajna wymówka, aby nie przyznać się do błędu. Jeśli wkładasz w swoje zadanie całą swoją moc i serce, a i tak nie wychodzi Ci to, to Twoje możliwości mogą podlegać wątpliwości. Lepszym wyjściem jest przyznanie się do błędu i zapewnić, że następnym razem coś takiego się nie przydarzy.
Nie chcę współpracować z tą osobą.
Osobiste uprzedzenia w pracy nie powinny mieć miejsca. Jeśli uważasz się za profesjonalną osobę, to wiesz, że współpraca ma przynieść korzyści w pracy, a nie w życiu prywatnym, a więc jakakolwiek niechęć do drugiej osoby powinna być odsunięta na bok.
Jakie będę mieć z tego korzyści?
W pracy nie zawsze chodzi jedynie o zysk i korzyści. Czasami bezinteresowność i pomoc jest bardziej potrzebna. Według eksperta, Lynn’a Taylor’a, szefostwo źle postrzega brak umiejętności współpracy w grupie.
Ja za to nie odpowiadam. To jest wina…
Wskazywanie palcem inną osobę powoduje, że w oczach nie tylko szefa, ale i pracowników, jesteś osobą, której nie warto ufać.
Przerzucanie winy na innych pracowników to zdradliwa ścieżka. Jeśli jesteś niewinny, wyjaśnij dlaczego. Nie mieszaj w to innych – wyjaśnia Taylor
Nie mam nic do roboty. Mogę wyjść wcześniej?
Można zapytać o szybsze wyjście z pracy, ale szef zawsze czeka na inicjatywę pracownika. Jeśli nie masz nic do roboty, to pamiętaj, że jest wiele zadań, które czekają na kogoś, kto się nimi zajmie.
Nie mogę.
Odwaga i pozytywne nastawienie są pożądanymi cechami przez pracodawców. Chcą oni kogoś, kto nie będzie bał się wyzwań. Lynn Taylor, ekspert rynku pracy, wyjaśnia:
Jeśli mówisz, że czegoś nie możesz, pokazujesz brak pewności siebie i chęci, by podjąć wyzwanie
Już tak próbowałem/am.
Zastanów się, czy rzeczywiście spróbowałeś to zrobić. Albo wyjaśnij, że próbowałeś i nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów i z chęcią spróbujesz czegoś bardziej efektywnego. - wyjaśnia Taylor
Chcę porozmawiać z Twoim przełożonym.
Każdy ma swojego szefa, ale należy wiedzieć w jakich sytuacjach należy się zwracać do przełożonego swojego szefa.
Działając ponad głową twojego przełożonego, podważasz jego autorytet. Z tej sytuacji nie ma dobrego wyjścia, chyba, że zamierzasz odejść z pracy albo właśnie cię zwolnili i nie ma innej drogi – dodaje Taylor
Za mało mi płacą, żebym to zrobił/a.
Jest to zwyczajnie nieprofesjonalne, a takie podejście jedynie zdenerwuje przełożonego.
On jest beznadziejny!
Obrażanie drugiej osoby na oczach swojego szefa jest bardzo nieprofesjonalne.
Oczernianie i obmawianie innych jest źle widziane przez szefów i obróci się przeciwko tobie – mówi Lynn Taylor
To jest niemożliwe.
Negatywne nastawienie i czarne myśli są czymś, co Twój szef nie chce widzieć. On potrzebuje osoby, która pozytywnie będzie podchodzić do każdego wyzwania.
Zastanów się, czy twoje uwagi albo pytania wyrażają pozytywne podejście do tematu. Pamiętaj, że ściany mają uszy, więc ostrożnie dobieraj słowa
Nie mam pojęcia.
Oczywiste jest, że można czegoś nie wiedzieć. W końcu nikt nie jest Alfą i Omegą, ale zamiast pokazywać, że czegoś nie wiesz, to wystarczy zapewnić, że poszukasz informacji na ten temat.
Załóż, że za każdym razem, gdy twój szef będzie musiał coś zrobić za ciebie, ta droga nie jest właściwa – wyjaśnia Taylor
Inaczej to robiliśmy w mojej poprzedniej pracy.
Nikt nie lubi przemądrzałych ludzi, a więc lepiej unikać takich stwierdzeń. Może faktycznie masz lepszy pomysł, ale lepiej inaczej to przekazać.
Niewygodne stwierdzenia lepiej zamieniać na pytania
Nawet nie wiesz jak spędziłem/am tę noc…
Bywa tak, że tworzy się przyjaźń między pracownikiem a przełożonym. Należy jednak uważać co, jak i kiedy dzielicie się prywatnymi sprawami.
A co jeśli inny współpracownik usłyszy waszą rozmowę? To może zrodzić podejrzenia choćby o molestowanie seksualne – wyjaśnia Randall
Przepraszam, ale..
Kiedy pojawia się „ale”, to nie ma sensu przepraszać. Jak radzi Taylor, w takiej sytuacji lepiej jest powiedzieć:
Przepraszam. Następnym razem bardziej się postaram
Poprzedni szef robił to lepiej
Każdy ma swój sposób na realizację zadań. Teraz to Twój nowy szef zajmuje tę posadę, a więc należy się podporządkować.
O ile metoda nie jest jasną i czytelną pomyłką, nie mów szefowi o poprzednich sposobach, tylko dlatego, że były dla ciebie łatwiejsze
Dlaczego on to dostał, a ja nie?
Twoim obowiązkiem jest skupić się na swoich zadaniach i wykonać je najlepiej jak potrafisz. Skupianie się na sukcesach drugiej osoby nie jest Twoją sprawą. Chyba, że dostrzegasz niesprawiedliwe traktowanie pracowników i jeden z nich jest faworyzowany.
Jeśli rzeczywiście tak jest, możesz poprosić o rozmowę za zamkniętymi drzwiami, gdy już zbierzesz myśli odnośnie faktów – wyjaśnia Taylor
Nie.
Kiedy Twój szef prosi Cię o zajęcie się pewnym zadaniem, to wyjaśnij, że masz teraz zajęcie i pozwól jemu zadecydować czym masz się zająć.
Czasem powiedzenie "nie" jest konieczne, ale może być źle odebrane, jeśli nie poprzesz tego odpowiednią argumentacją
Myślałem/am, że…
Coś, co Ci się wydawało nie jest istotne, skoro popełniłeś/aś błąd. Takie wymówki nie są mile widziane przez szefów. Lepiej jest przyznać się do błędu i zapewnić, że następnym razem będzie dobrze.
Nie mam pomysłu jak to rozwiązać.
Nie mów swojemu szefowi o problemie bez przedstawienia możliwego rozwiązania – wyjaśnia Kahn
To nie należy do moich obowiązków.
Takie zdanie ma takie same znaczenie, jak „za mało mi płacą, żeby się tym zająć”. Mówiąc takie coś, to pokazujesz, że nie zależy Ci na rozwoju firmy, a taki pracownik nie jest potrzebny.
Oczekuje się od ciebie, że będziesz elastyczny i ułatwisz życie swojemu szefowi. A im więcej umiejętności posiądziesz, tym będziesz bardziej niezastąpiony
Obiło mi się o uczy coś innego.
Plotki zostaw na później. W pracy należy poczekać na fakty, które potwierdzą Twoje przypuszczenia. Jeśli nie jesteś przekonany/a o tym co słyszałeś/aś, to lepiej zachować to dla siebie.
Dlaczego on zawsze…
Nie mieszaj innych w swoje problemy. Jeśli chcesz otrzymać przywileje, które posiada ktoś inny, to zapytaj się, w jaki sposób możesz to osiągnąć.
+