Otoczenie – jak mowa ciała zdradza intencje drugiej osoby?

Słowa nie zawsze określają intencje drugiej osoby. Mowa ciała pokazuje, co tak naprawdę myśli i czuje osoba w naszym towarzystwie. Podświadomie każdy z nas wysyła sygnały świadczące o naszej intencji. Warto jednak zaznaczyć, że otoczenie i sytuacja w której się znajdujecie jest bardzo istotna.

Skrzyżowane nogi

Nie ma znaczenia, czy jest to zarzucona noga na nogę, czy skrzyżowane są kotki. W każdym przypadku jest to negatywny sygnał. Świadczy o wyznaczeniu granicy między rozmówcami. W ten sposób dana osoba chce ograniczyć swoje emocje i blokuje się przed rozmówcą.

Z punktu widzenia psychologii, skrzyżowane nogi oznaczają, że dana osoba jest mentalnie i emocjonalnie zamknięta – opisuje psycholog Travis Bradberry

Aktywna jedynie część twarzy

Prawdziwe emocje są ukazywane poprzez poruszenie wszystkich mięśni na twarzy. Kiedy okazując emocje osoba porusza tylko część twarzy, świadczy to o nieszczerych intencjach. Podczas uśmiechu, kiedy oczy zostają w bezruchu lub podczas szoku, brwi zostają nieuniesione, to można domyśleć się, że emocje te są nieszczere.

„Wlepiony” wzrok

Kontakt wzrokowy może mieć pozytywne i negatywne znaczenie. Każdy wie, że kiedy osoba ma na celu nas okłamać, będzie uciekać swoim wzrokiem. Dlatego niektórzy celowo wpatrują się w nasze oczy, kiedy mają zamiar nas okłamać, aby stać się mniej podejrzanym. W rzeczywistości ich wzrok jest nienaturalny, przestają mrugać i zaczynają ograniczać ruchy ciała.

W innym przypadku długie wpatrywanie się w oczy jest oznaką zainteresowania. Niektórzy ze względu na szacunek będą utrzymywać kontakt wzrokowy. W ten sposób chcą okazać swoje zainteresowanie rozmową. Takie wpatrywanie się ma też miejsce, kiedy rozmawiamy z osobą, którą jesteśmy zainteresowani emocjonalnie.

Gdy wpatruje się w nas wysoki i wyglądający złowrogo człowiek, możemy to odebrać jako groźbę z jego strony i poczuć strach, ale gdy ktoś, kto na nas długo patrzy, jest potencjalnym partnerem seksualnym, jego długie i głębokie spojrzenie wywołuje rodzaj pozytywnego uniesienia, które może być traktowane jako zaproszenie do kontaktu – mówi psycholog Ronald E. Riggio

Wskazywanie palcem

Jest to zwyczajny gest, kiedy chcemy na coś zwrócić czyjąś uwagę. Co innego, kiedy używamy tego gestu, aby wskazać jakąś osobę. Jest to sygnał dominacji, a czasami agresji. Ludzie zaczynają odczuwać zagrożenie, bo jest to typowy gest to ataku.

Kopiowanie ruchów i postawy

Kiedy ludzie ze sobą rozmawiają, a konwersacja przebiega bardzo miło, to mają w zwyczaju kopiować swoje ruchy i postawę ciała. Jest to sygnał, który mówi, że są tacy sami. Oczywiście, kopiowanie będzie miało miejsce chwilę po tym, jak dana osoba wykona jakiś ruch.

Ludzie kopiują siebie nawzajem, gdy czują się dobrze w czyimś towarzystwie – wyjaśnia psycholog Barbara Fredrickson

Otwarte dłonie

Otwarta pozycja rozmówcy i odkrywanie wewnętrznej strony dłoni jest znakiem bezbronności. W ten sposób pokazuje, że nie ma złych zamiarów i nie jest agresywnie lub negatywnie do Ciebie nastawiony. W ten sposób próbuje zmniejszyć dystans między wami i wprowadzić miłą atmosferę.

+
Udostępnij: