Jakie cechy jesteśmy w stanie wyczytać z twarzy drugiej osoby?

Powiedzenie mówi, że nie ocenia się książki po okładce. Mimo wszystko mamy w zwyczaju oceniać ludzi po ich wyglądzie, aby określić jakimi mogą być ludźmi. Oczywiście, może okazać się to błędne, ale zdarza się, że nasza ocena jest nieomylna. Jakie zatem rzeczy jesteśmy w stanie określić patrząc na czyjś wygląd?

Agresywność

Według badań osoby z wyższym poziomem testosteronu mają szerokie twarze i bardziej wyraziste i mocne kości policzkowe. Przez to odbieramy je, jako poważniejsze, a nawet agresywne. Okazuje się, że osoby z takimi cechami faktycznie mają tendencję do okazywania większej agresji.

Potencjalne popełnienie przestępstwa

Zespół składający się z brytyjskich i izraelskich naukowców przeprowadzili badanie. Uczestnikom pokazali zdjęcia, które pochodziły z bazy danych policji oraz aktorów, którzy prezentowali różne emocje. Uczestnicy badania stwierdzili, że osoby, które przedstawiały dominującą postawę, a ich emocje były negatywne, mogą być potencjalnymi przestępcami. Te czynniki sprawiły, że uczestnicy nie odczuwali zaufania do tych osób.

Pozytywne cechy

Przeprowadzone badania przez psychologa, Daniela Hamersh’a, pokazują, że ludzie przypisują więcej pozytywnych cech osobom, które są według nich atrakcyjne. Uważają, że takie osoby nie są w stanie postąpić źle oraz mają większe szanse na rynku pracy. Osoby atrakcyjne są również uważane za inteligentniejsze.

Siła

Na podstawie wyglądu możemy też określić siłę danej osoby. Te, które mają delikatne rysy twarzy, łagodne kości policzkowe, a ich twarz jest uśmiechnięta są uważane za wrażliwych ludzi, którzy nadają się na przyjaciela. Osoby, których twarz jest szeroka postrzegane są, jako osoby silne, co też nawiązuje do wyżej wspomnianej agresji.

Intro- lub ekstrawertyzm

Wydaje się, że nie da się tego ocenić bez rozmowy z daną osobą. Okazuje się jednak, że wygląd potrafi wiele o nas powiedzieć. Uczestnicy badania z 2009 roku mieli ocenić na podstawie zdjęć czy dana osoba jest intro- czy ekstrawertykiem. Ludzie na zdjęciach sami wybierali emocje do ukazania lub mogli pozować zachowując neutralność. Bez względu na to, co przedstawiali na zdjęciu, uczestnicy badania bezbłędnie określili czy dana osoba jest intro- lub ekstrawertykiem.

+
Udostępnij: