4 sygnały, które pokazują, że jesteś celem manipulacji!

Z manipulacją mamy do czynienia niemal codziennie. Często dopiero po czasie orientujemy się, że daliśmy się zmanipulować, a to dlatego, że nie widzieliśmy wcześniejszych sygnałów. Manipulacja, jak i inne zachowania, posiada kilka cech, które prawidłowe rozpoznanie da nam możliwość wczesnego zareagowania. Jakie sygnały świadczą o próbie zmanipulowania?

1. Zastraszanie

Nie są to jawne groźby, które od razu jesteśmy w stanie wychwycić. Jest to próba zabawienia się naszymi emocjami i wyciągnięcie tych rzeczy, których się boimy. To sprawia, że jesteśmy bardziej skłonni do zgodzenia się na coś, co oczekuje od nas druga osoba. Strach jest bardzo silnym uczuciem, który sprawia, że jesteśmy w stanie zrobić wszystko, aby ponownie czuć się bezpiecznie.

2. Monolog

Osoba, która stara się nas zmanipulować, będzie starała się przejąć kontrolę nad rozmową. Dominowanie jest dla tej osoby bardzo cenne, a więc będzie się starała nie dopuszczać Cię do głosu. W swoim monologu będzie stosować kłamstwa i pomijać fakty, aby tylko Cię zdezorientować i osiągnąć swój cel.

3. Wyolbrzymianie

Ma to na celu przekonać Cię, że dany problem jest bardzo poważny, nawet jeśli w Twojej opinii jest to błahostka. W ten sposób dana osoba ma większe szanse na to, że zachowasz się według jej oczekiwań.

4. Wytyka słabości i wady

To również jest gra emocjonalna, która ma na celu postawienie Cię na słabszej pozycji. Druga osoba pragnie Cię zdominować i przekonać, że wie o wiele lepiej na dany temat. Będzie wytykać Twoje słabe strony, abyś zwątpił w swoją wartość i posłuchał się manipulanta.

+

Udostępnij: