Poznaj zachowania, do których masz prawo, chociaż inni uważają to za egoizm!

Od małego jesteśmy uczeni, aby chodzić na kompromisy, starać się unikać konfliktów i próbować zrozumieć innych. W rzeczywistości te umiejętności są bardzo przydatne, ale to wcale nie oznacza, że zawsze musimy się do nich stosować. Bywają momenty, które naprawdę nam nie odpowiadają, a więc wtedy mimo wszystko masz prawo do pewnych zachowań, które przez innych mogą być traktowane jako egoizm.

Wysłuchiwanie problemów

Pomoc bliskim w ciężkich chwilach jest bardzo przydatna i samym słuchaniem można bardzo pomóc drugiej osobie. Jednak co innego jest słuchanie problemu, a co innego kiedy druga osoba narzeka na wszystko, bo po prostu narzeka. Jeśli dzielisz się radami, a druga osoba w ogóle nie bierze ich pod uwagę i za kilka dni pojawia się z tym samym problemem, to masz prawo powiedzieć, że nie odpowiada ci taki układ.

Lenistwo

W dzisiejszych czasach ludzie wszędzie biegną, pędzą, nie mają czasu na chwilę odpoczynku. Wszystko posiada swój termin i czas do wykonania. Powstał duży nacisk na sprawność, szybkość i produktywność, ale co z tego, jeśli praca wtedy jest pozbawiona dokładności, bo jesteśmy po prostu zmęczeni? Ludzie się męczą i potrzebują naładować baterie, które pozwolą im rzetelniej pracować. Dzień poświęcony całkowicie na lenistwo oczyści nasze myśli i zregeneruje ciało.

Opinia publiczna

Ludzie boją się podpaść krytyce ogółu społeczeństwa. Bierzemy do serca opinie nawet tych, których nie znamy. Prawda jest taka, że każdy posiada inny gust i oczekiwania. Nigdy nikomu się nie dogodzi, a więc pora żyć według swoich własnych potrzeb. O ile nie krzywdzimy innych, to mamy prawo do wszystkiego. Chcesz zafarbować sobie włosy na niebieski kolor? Proszę bardzo. Masz ochotę na jakąś ekstremalną aktywność? Nie ma problemu. Cokolwiek nie zrobisz, to ludzie i tak będą mieli swoją opinię na ten temat, ale najważniejsze jest, aby podążać za własnymi potrzebami i uczuć się dobrze we własnej skórze i życiu.

Rekompensata

Każdy ma prawo okazać swoje niezadowolenie, jeśli po zakupie produktu lub skorzystania z usług jesteśmy niezadowoleni lub produkt okazał się wadliwy. To wcale nie oznacza, że ktoś jest egoistyczny lub szuka problemu i powinien odpuścić. W takich sytuacjach można poczuć się oszukanym i w kulturalny sposób mamy prawo prosić o rekompensatę. Taka sytuacja również może być sygnałem dla firmy czy sklepu, że na pewne elementy należy zwrócić większą uwagę.

Podwyżka

Wiele ludzi unika rozmów ze swoim szefem na temat podwyżki. Boją się jego reakcji lub po prostu się wstydzą. W rzeczywistości, jeśli dostajesz coraz więcej obowiązków, zwiększasz swoje kwalifikacje i umiejętności, to masz prawo prosić o podwyżkę. Jeśli tego nie robisz, to szef wychodzi z założenia, że taka pensja ci odpowiada, a on sam nie będzie się prosił o to, aby dać podwyżkę. Rozmowa do niczego nie zobowiązuje, a dajesz sygnał, że pragniesz wynagrodzenia równego do twoich wykonywanych czynności.

Zrobić coś dla siebie

W różnych relacjach, takich jak związek czy przyjaźń, staramy się przeważnie dogodzić obu stronom. Bardzo dobrze, że chcemy dbać o innych, ale my sami również potrzebujemy zrobić coś tylko i wyłącznie dla siebie. Dzięki temu żyjemy w zgodzie z własnymi myślami i emocjami. Akceptujemy samych siebie, a to również ma duży wpływ na relację z drugą osobą.

+
Udostępnij: