W jaki sposób zadbać o poczucie własnej wartości? Psycholog zdradza co nam może pomóc!

Poczucie własnej wartości jest bardzo istotną kwestią w naszym życiu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie poradzić sobie z wieloma problemami i wpływem otoczenia. Jest jednak ono bardzo kruche i łatwo jest je obniżyć. Tylko my jesteśmy w stanie je odbudować i zadbać o to, aby utrzymywało się na tym samym poziomie. Psycholog, Guy Winch, w swoim wpisie na blogu TED-u podzielił się pewnymi cennymi radami, które mogą nam w tym pomóc.

Znajdź swoje mocne strony

Nasze poczucie wartości jest zależnie od rezultatów, które osiągamy w życiu. Możliwość pokazania swoich osiągnięć szybko buduje naszą pewność siebie i poczucie własnej wartości. Znajdź coś, co sprawia ci przyjemność i jesteś w tym dobry. Dzięki temu będziesz w stanie udoskonalać się w tej dziedzinie i prezentować swoje rezultaty.

Zapomnij o samokrytyce

Psycholog zwraca uwagę na typowy schemat działania, kiedy w chwili niskiego poczucia własnej wartości coś nam nie wychodzi. Mianowicie mamy w zwyczaju krytykować się jeszcze bardziej i wytykać sobie nawet najmniejsze błędy. W ten sposób jeszcze bardziej obniżamy swoje poczucie wartości, a więc zastanów się czy te słowa, które sobie mówisz, tak samo powiedziałbyś swojej bliskiej osobie?

Motywuj się pozytywnymi słowami, ale uważaj na słowa

Sposób, w który o sobie myślimy, ma bardzo duży wpływ na nasze poczucie własnej wartości. Właśnie przez to czujemy się lepiej lub gorzej. Osoby z niskim samopoczuciem mają jednak utrudnioną sytuację, bo kiedy zaczynają patrzeć się na siebie w pozytywny sposób, to czują się jeszcze gorzej. Psycholog radzi, aby uważać na słowa i zamiast mówić sobie „osiągnę swój cel”, to lepiej jest powiedzieć „dam z siebie wszystko, aby osiągnąć ten cel”.

Wypisz swoje najlepsze cechy

Ten sposób przypomni ci, że posiadasz w sobie cechy, które są warte uwagi i pochwały. W momencie, kiedy ktoś lub coś obniżyło twoje poczucie własnej wartości, wypisz na kartce cechy, które pokażą ci, że wcale nie jesteś gorszy. Ważne jest, aby przypomnieć sobie o tych dobrych stronach, a dzięki temu negatywne myśli nie pochłoną całej twojej uwagi.

Akceptuj komplementy

Winch sugeruje, aby nauczyć się akceptować komplementy, nawet jeśli osobiście się z nimi nie zgadzamy. W momencie niskiego poczucia własnej wartości myślimy o sobie źle i ciężko nam się pogodzić z faktem, że ktoś rzeczywiście może wiedzieć coś dobrego i nam o tym powiedzieć. Zacznij akceptować komplementy, aż z czasem zauważysz, że faktycznie ta osoba miała rację.

Poczucie własnej wartości może się zmienić nawet u najsilniejszej psychicznie osoby, ale są sposoby, aby móc z tym walczyć. W ten sposób zaczniemy inaczej patrzeć na samego siebie, a nasze życie ulegnie zmianom na lepsze.

+
Udostępnij: