Czy można się zmienić, pozostając sobą?

Zmiany towarzyszom każdemu człowiekowi – czy tego chcemy, czy nie. Nie zawsze jednak chętnie się ich podejmujemy z obawy przed nieznanym. Wielu ludzi spostrzega zmiany jako coś zbędnego i negatywnego. Okazuje się jednak, że można się zmienić i pozostać sobą! Dowiedz się, na czym to polega.

Dlaczego unikamy zmian?

Zmiany są czymś, co większość z nas stara się unikać za wszelką cenę. Boimy się tego, co nieznane i komfortowo czujemy się w obecnej sytuacji, gdzie ze wszystkim jesteśmy zapoznani. Jest to naturalne działanie, ponieważ łatwiej nam kontrolować to, co już mamy, zamiast szukać innych sposobów życia.

Nie tylko my, ale również nasze otoczenie przyzwyczaja się do naszego funkcjonowania. Zaczynamy być przewidywalni, nasze nawyki pozostają niezmienne, a działania typowe dla naszego charakteru. Dlatego w żaden sposób nie zaskoczymy ani siebie, ani innych.

Dodatkowo każdy z nas tworzy pewien schemat radzenia sobie w różnych sytuacjach. Potrafimy umiejscowić odpowiednie emocje do odpowiednich okoliczności. Wiemy jak mamy się zachować, co poczuć i mówić. Budujemy swoją strefę komfortu, która nie zawsze musi być dobra, ale jest nam doskonale znana i tyle wystarczy.

Jest to łatwiejszy sposób, dlatego też ludzie sprzeciwiają się wszelkim zmianom. Przez wielu podjęcie zmiany widziane jest jako próba ucieczki, tchórzostwo i oznaka słabości. Dlaczego? Boją się, że wraz z twoją zmianą nie będą mogli przewidzieć twojego zachowania. To wywołuje u nich niepokój, a często też zmusza ich do własnych zmian – czego oczywiście nie chcą.

Wszystko zaczyna się od zmiany opinii

Na jakiej zasadzie zmieniamy opinię? Wszystko wynika od informacji, które do nas spływają. Jeśli zaczynamy zgadzać się z daną wiadomością, to okazuje się, że nasza poprzednia opinia jest już bezużyteczna. Do niczego nam się więcej nie przyda i już nie jest prawdziwa. Do zmiany opinii również przyczyniają się wewnętrzne zmiany, które są wynikiem doświadczeń i innego postrzegania świata. Te czynniki i zmiana opinii wywołuje u nas chęć do zmian, których się nie podejmujemy z obawy przed utratą samego siebie.

Pozostać sobą

Zmiany nie zawsze muszą oznaczać utracenie samego siebie. Działa to w zupełnie przeciwnym kierunku. Kiedy zmiana jest dobrowolna, to znaczny, że pragniemy pozbyć się pewnych ograniczeń, które trzymają nas przed uwolnieniem swojej prawdziwej osobowości.

Żyjemy otoczeni barierami, które nie pozwalają nam się przebić. Doświadczenia i zmiana opinii sprawiają, że chcemy szukać wyjścia. Pozostawienie za sobą pewnych cech oznacza, że nie są nam już potrzebne – były tymczasowe. Po zmianie coraz bardziej zbliżamy się do swojego prawdziwego „ja”. Należy zrozumieć, że świadome decyzje oparte na własnych przekonaniach oraz zaprzestanie robienia tego, co wymagają od nas inni – jest kluczem do pozostania sobą.

Zmiany nigdy nie będą czymś, co działa na naszą niekorzyść. Jeśli mamy nad nimi kontrolę i sami ich chcemy, wtedy jedynie zbliżymy się do swojej prawdziwej osobowości.

+
Udostępnij: