Obecnie bardzo często jesteśmy niezadowoleni z wielu sytuacji i ciężko nam zaakceptować odmienne zdanie innych. Często dochodzi do wymiany zdań, która eskaluje z racji tego, że nie potrafimy rozważnie prowadzić scysji słownych. Te drobne sprzeczki nie zawsze muszą oznaczać coś złego, jeśli wiemy, jak powinny wyglądać. Poznajmy zatem pozytywne strony scysji słownych i dowiedzmy się jak je prowadzić.
- Pozytywne aspekty
- Jaki ma to wpływ na relację?
- Dobre strony
- Kiedy dojdzie do kłótni
- Wysłuchaj
- Okaż empatię
- Zachowaj asertywność
Pozytywne aspekty
Bardzo łatwo jest przekroczyć cienką granicę między sprzeczką a kłótnią. Ludzie bardzo często zapominają się i zaczynają mówić nieprzemyślane rzeczy, krzyczeć, okazywać brak szacunku, a nie raz specjalnie dopuszczają się upokorzenia lub manipulacji. To wszystko nie miałoby miejsca, jeśli każdy z nas doskonale by wiedział, na czym polegają scysje słowne.
Przede wszystkim należy zrozumieć, że sprzeczki nie są oznaką wrogiego nastawienia do czyjegoś stanowiska. Jest to wymiana zdań, która wymaga podania swoich argumentów, dokładnego wysłuchania drugiej osoby oraz udowodnienia racji swojego stanowiska. Należy też wiedzieć jak reagować na daną sytuację oraz argumenty drugiej osoby. Tutaj jednak największe znaczenie ma szacunek do drugiej osoby.
Jaki ma to wpływ na relację?
Sprzeczka wymaga komunikowania się, która jest fundamentem każdej relacji. Dzięki rozmowom jesteśmy w stanie poznać drugiego człowieka. Konfrontacja z drugą osobą jest swojego rodzaju interakcją, która wymaga podania argumentów, udowodnienia racji, a przede wszystkim pokazuje nam, że każdy z nas potrafi mieć inne zdanie na taki sam temat.
Wielu z nas ma problem z zaakceptowaniem faktu, że ktoś może mieć inną opinię na dany temat niż my. Zaczynamy oczekiwać, że każdy zmieni swój punkt widzenia i zacznie myśleć w podobny sposób. Tak się jednak nie dzieje, a nam to się nie podoba. Scysje słowne są sposobem na przedstawienie swojego stanowiska, ale należy pamiętać, że każdy ma prawo do własnego zdania, a my powinniśmy to uszanować i zaakceptować.
Dobre strony
Sprzeczki, mimo że wymagają od nas dużo energii i uwagi, to mają też swoje dobre strony, jeśli jest prowadzona w odpowiedni sposób. Przede wszystkim poznajemy inne opinie, punkty widzenia i argumenty. Cała sytuacja wymaga od nas wymiany swoich opinii, opisania swojej perspektywy, dzięki którym poznajemy różne sposoby patrzenia się na taką samą sytuację, co pokazuje, że każdy z nas jest inny. Drugą zaletą jest nawiązywanie głębszej relacji. Wymiana zdań oznacza interakcję, a to powoduje, że przestajemy się izolować. Nasza relacja z drugą osobą staje się silniejsza i pokazuje, że możemy wyrazić swoją opinię bez narażania się na krytykę.
Kiedy dojdzie do kłótni
Kłótnie są efektem niekontrolowanej i źle przeprowadzonej scysji słownej. Kiedy nie potrafimy zaakceptować odmiennego zdania drugiej osoby i na siłę chcemy przekonać ją do swojej racji, to rodzi się napięcie, które zaczyna ukazywać się poprzez krzyk i nerwy.
Kłótnia również rządzi się swoimi zasadami, jeśli faktycznie chcemy dojść do porozumienia i zażegnać konflikt. Co robić w takiej sytuacji?
Wysłuchaj
Przede wszystkim powinniśmy wysłuchać drugą osobę bez przerywania, krzyczenia, ignorowania czy poniżania. Jeśli zaczniemy przekraczać tę granicę, to odbieramy sobie możliwość na zrozumienie jej, co prowadzi do dalszej i poważniejszej kłótni.
Okaż empatię
Nawet w czasie kłótni empatia odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niej jesteśmy w stanie rozumieć sposób działania drugiej osoby, jej punkt widzenia oraz sposób opisu swojego stanowiska. Pozwala na zbudowaniu głębszej relacji, dzięki której szybciej zakończy się kłótnia.
Zachowaj asertywność
Asertywność jest bardzo ważna w każdej sytuacji. Pozwala nam na wyrażanie własnych opinii bez obrażania i wyśmiewania drugiej osoby, a do tego pozostaniemy wierni swojej perspektywie. Dzięki temu możemy w jasny sposób podać i opisać swoje argumenty, bez obecności emocji, które mogą przejąć nam nami kontrolę.
Prowadząc scysje słowne można znaleźć wiele zalet, które pomogą nam zbudować silniejszą relację. Należy jednak pamiętać, że w tym wszystkim najważniejszy jest szacunek do drugiej osoby.
+