• Okładka artykułu Empatia – na czym dokładnie polega i jak się objawia?
  54
  13 Mar 2019

  Empatia – na czym dokładnie polega i jak się objawia?

  • #empatia
  • #człowiek
  • #cechy
Każdy z nas słyszał o czymś takim jak empatia. Nie wszyscy jednak dokładnie wiedzą, na czym polega. Empatia stanowi jedną z najważniejszych cech udanej relacji między ludźmi i stosowana jest niemal w każdej sytuacji. Na czym ona dokładnie polega i jak się objawia?

Empatia

Każdy z nas rodzi się z empatią, jednakże jej rozwój zależny jest od środowiska, w którym się znajdujemy. Tę cechę najszybciej można utracić, będąc jeszcze dzieckiem, kiedy to uczymy się rozpoznawać emocje.

Empatia natomiast jest zdolnością do odczuwania i współdzielenia emocji z drugą osobą. Stanowi ona część inteligencji emocjonalnej. Pozwala na zrozumienie i przewidzenie działań i decyzji drugiego człowieka. Daje możliwość odnalezienie się w społeczeństwie oraz stworzenie własnego otoczenia.

Zdjęcie Empatia – na czym dokładnie polega i jak się objawia? #1

Skąd się bierze?

Na istnienie empatii wpływa wiele czynników. Ludzie potrzebują przebywać w społeczeństwie, a empatia pozwala nam się w nim odnaleźć. Jest zatem uwarunkowana genetycznie i odziedziczyliśmy ją po naszych przodkach. Jej poziom również jest zależny, od kogo tak naprawdę ją odziedziczyliśmy.

Podłoże genetyczne nie jest jednak jedyną przyczyną. Środowisko oraz podłoże psychologiczne również ma duży wpływ na poziom empatii. Jeśli w młodym wieku to my nosiliśmy obowiązek opiekowania się resztą, nasza empatia w dorosłym życiu będzie znacznie większa. Z wiekiem jednak może ona ulegać zmianie, jako że warunki naszego funkcjonowania również się zmieniają.

Cechy empatii

Posiada ona dobre i złe strony. Dzięki niej jesteśmy w stanie współdzielić pozytywne i negatywne emocje, jednocześnie pozostając obiektywnym, a więc możemy pomagać innym, znajdując rozwiązania na ich problemy. Dodatkowo jesteśmy otoczeni ludźmi, których możemy uważać za prawdziwych przyjaciół.

Empatia jednak potrafi przejąć kontrolę nad naszym życiem. Jej wysoki poziom sprawia, że negatywne emocje innych przechodzą na nas samych i poddajemy im się. W takiej sytuacji przyjmujemy zbyt dużą ilość bólu, co poważnie wpływa na nasz stan emocjonalny. Przez to też nie jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązania.

Empatia jest bardzo potrzebną cechą, która pozwala nam prawidłowo funkcjonować w naszym środowisku. Należy jednak pamiętać, że duży jej poziom może być dla nas szkodliwy, jeśli nie wiemy jak się nią posługiwać.