Potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem jest naszą naturalną częścią życia. Pojawiają się jednak problemy z rozpoczęciem rozmowy i utrzymaniem jej przy życiu. Nie chcemy w końcu wyjść na kogoś mało uprzejmego. Do tego dochodzi znana każdemu niezręczna cisza, która w żaden sposób nie ułatwia nam sprawy. Jak zatem możemy przeprowadzić rozmowę, aby wzbudzić do siebie sympatię drugiej osoby?
- Pytaj o szczegóły
- Poproś o drobną pomoc
- Zwróć uwagę na otoczenie
- Nie zapomnij o poczuciu humoru
- Zbuduj poczucie komfortu
- Temat newsów
- Unikaj prywatnych pytań
Pytaj o szczegóły
Obecnie mało kto zadaje pytania, które będą wymagały od nas prawdziwej i szczerej odpowiedzi. Ludzie zwracają uwagę na ogół, zamiast skupić się na szczegółach. Do tego dochodzi ton głosu, który również pokazuje, w jakim nastawieniu jest druga osoba. Ogólne pytanie nie robią już na ludziach większego wrażenia, ale jeśli zwrócisz uwagę na jakiś szczegół, to pokażesz swoje zainteresowanie.
Poproś o drobną pomoc
Każdy chce czuć się potrzebny i pomocny. Jeśli poprosisz o drobną pomoc lub przysługę, to bez wątpienia dana osoba się zgodzi. Daje to również poczucie dominacji i tego, że druga osoba jest dla nas ważna.
Zwróć uwagę na otoczenie
Bardzo często otoczenie może nam pomóc w nawiązaniu konwersacji. Dookoła znajduje się wiele punktów, które mogą być tematem do rozmów. Pomocne jest też zwrócenie uwagi na to, co druga osoba trzyma w ręce. Być może będzie to coś, co łatwo poprowadzi was do głębszej rozmowy.
Nie zapomnij o poczuciu humoru
Śmiech i uśmiech jest podstawą przy udanej konwersacji. Ludzie uwielbiają się śmiać i chętnie rozmawiają z kimś, kto również zna się na żartach. Uśmiech jest zaraźliwy i silnie łączy ze sobą rozmówców, a więc, zamiast zachowywać poważny wyraz twarzy, lepiej podziel się żartem, który z pewnością rozbawi.
Zbuduj poczucie komfortu
Aby druga osoba mogła lepiej się poczuć w naszym towarzystwie, to dobrze jest zadawać pytania, które będą zachęcały naszego rozmówcę do opowiedzenia czegoś o sobie. Skąd pochodzi lub gdzie pracuje. To może być dobry początek do znalezienia wspólnych tematów. Jeśli jednak jest to miejsce lub praca, o której nie masz pojęcia, to jest to dobra okazja, aby dowiedzieć się czegoś nowego.
Temat newsów
Bardzo dobrym początkiem rozmowy jest poruszenie tematów pochodzących z ostatnich wydarzeń. Oczywiście poważniejsze tematy, jak na przykład polityka, nie nadają się do rozpoczęcia rozmowy. Zwróć uwagę na najnowsze hity muzyczne lub filmowe, na które twój rozmówca z pewnością może w jakiś sposób się wypowiedzieć.
Unikaj prywatnych pytań
Każdy posiada swoją przestrzeń prywatną, której oczywiście nie znamy podczas pierwszej rozmowy. Należy zatem odstawić prywatne pytania, które mogą być potraktowane, jako przekraczanie granicy. Nie chcemy w końcu wyjść na nieuprzejmych, szczególnie jeśli to jest pierwsze spotkanie.
Pamiętaj jednak, że przy każdej rozmowie najlepiej jest pozostać szczerym, uśmiechniętym i przede wszystkim sobą.