Czym jest normopatia? To zjawisko dotyka większość z nas!

Ludzie mają naturalną potrzebę przebywania w społeczeństwie, które w zależności od miejsca różni się pewnymi zasadami. Dodatkowo technologia sprawia, że mamy łatwy dostęp do informacji, które bardzo szybko przejmują nad nami kontrolę. To wszystko złożyło się na powstanie takiego zjawiska jak normopatia. Na czym to polega?

Normopatia

Jest to zjawisko, które polega na obsesyjnym dopasowaniu się do otaczającego nas społeczeństwa. Normopatia nie jest nowa w naszym otoczeniu. Już od dłuższego czasu dotyka ona coraz to większą ilość osób. Sprawia to, że człowiek zaczyna gubić swoją własną tożsamość i przestaje rozumieć, kim tak naprawdę jest. Tracimy swoją indywidualność i stajemy się tacy jak inni.

Normopaci przyjęli sobie za cel idealne dostosowanie się do społeczeństwa, a więc nawet nie poświęcili wystarczająco czasu, aby poznać samych siebie. Za wyznaczniki swojego działania i myślenia przyjmują to, co jest uznane za odpowiednie przez innych ludzi.

Takie osoby samodzielnie dopasowują się do szablonów wyznaczonych przez społeczeństwo. Uważają, że to jest jedyne normalne postępowanie i czują się bezpiecznie i pewnie dopiero w momencie, kiedy ich życie całkowicie będzie zaakceptowane przez otoczenie.

Niebezpieczne zjawisko

Dlaczego normopaci starają się idealnie dopasować do społeczeństwa? Każdy doskonale wie, że ludzie są bardzo szybcy do krytyki, jeśli coś różni się od ich poglądów. Część ludzi jednak decyduje się z tym żyć, a inni starają się tego uniknąć.

Może być to jednak niebezpieczne. Normopaci w zależności od otoczenia zaczynają wyznaczać sobie poprzeczki, które nie zawsze są w stanie pokonać. Nie biorą pod uwagę swoich psychicznych i fizycznych możliwości, które czasami mogą nas ograniczać. To natomiast może doprowadzić do depresji.

Dodatkowo osoby te są całkowicie odcięte od wewnętrznej sfery emocjonalnej. Swoją całą energię oraz myśli skupiają na świecie zewnętrznym, a więc nie mają pojęcia jak radzić sobie z emocjami. Nie potrafią je nazwać oraz nie wiedzą w jaki sposób je kontrolować. Dlatego też często dochodzi do wybuchu złości i frustracji z ich strony.

Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim najważniejszy jest kontakt z samym sobą. Należy poświęcać czas na swój wewnętrzny świat, który tworzy naszą tożsamość i indywidualność. Normopaci potrzebują dużo czasu, aby zrozumieć, że skupiają się jedynie na innych, a ich prawdziwa tożsamość została zaniedbana. Potrafią jednak poprosić o pomoc, jeśli poczują, że tak naprawdę cierpią.

Udostępnij: