Paracetamol – czy jest to możliwe, że wpływa na poziom naszej empatii?

Podczas odczuwania bólu bardzo często sięgamy po paracetamol, który jest jednym z najczęściej używanych środków przeciwbólowych. Zastanowiło cię jednak, jaki może mieć wpływ na naszą psychikę? Naukowcy do tej pory badają dokładne działanie paracetamolu, a obecnie skupiają się na nim pod kątem empatii.

Paracetamol

Jest to organiczny związek chemiczny, inaczej nazywany acetaminofenem, który stosowany jest jako środek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Jest on bardzo łatwo dostępny i dostaniemy go bez recepty. Dlatego też znajdziemy go w każdym domu, a my sami sięgamy po niego w każdej sytuacji, w której odczuwamy ból.

Naukowcy jednak zaczęli się zastanawiać nad wpływem tej substancji na naszą psychikę. Pod uwagę wzięli tym razem empatię. Ich odkrycia mogą zaskoczyć!

Empatia

Naukowcy z Uniwersytety Ohio zajmujący się wpływem paracetamolu na psychikę ludzką, zaczęli badać jego wpływ na empatię. Kierujący badaniem, Dominik Mischkowski, już w przeszłości odkrył powiązanie między paracetamolem a pogłębionym zaufaniem u osób cierpiących na pograniczne zaburzenia osobowości – inaczej mówiąc, osobowość borderline.

W swoim badaniu wzięli pod uwagę 114 uczestników. Część z nich otrzymała 1000 mg paracetamolu, a pozostali zażyli placebo. Następnie poproszono badanych, aby zapoznali się ze szczęśliwą historią obcych ludzi. Wystarczyło zatem, aby przeczytali kilka zdań szczęśliwych doświadczeń.

Badanie wykazało, że u osób z placebo poziom empatii znajdował się na odpowiednim miejscu. Osoby, które otrzymały paracetamol, nie odczuwały tak wysokiej empatii. Ich odczucia w stosunku do szczęśliwej historii były znacznie niższe od osób, które otrzymały placebo.

Wywnioskować można zatem, że substancja ta ogranicza naszą empatię i hamuje jej wzrost.

Inne badania

Nie były to pierwsze badania paracetamolu pod kątem naszej psychiki. W czerwcu 2010 roku inni naukowcy stwierdzili, że substancja ta wpływa na nasz ból psychiczny. W badaniu brali udział osoby, które były z różnych powodów odrzucone przez społeczeństwo.

Przez trzy tygodnie zażywali określoną dawkę paracetamolu. Po tym czasie stwierdzono, że ból związany z odrzuceniem znacznie się zmniejszył.

W kolejnym eksperymencie zastosowano rezonans magnetyczny, aby obserwować aktywność mózgu. Dostrzeżono, że substancja redukuje nerwową odpowiedź mózgu na poszczególne jego części, które były odpowiedzialne za cierpienie związane z odrzuceniem przez społeczeństwo.

Można zatem wywnioskować, że paracetamol pomaga nam w radzeniu sobie z bólem, ale niesie za sobą również pewnego rodzaju konsekwencje, jak na przykład zmniejszony poziom empatii.

Udostępnij: