• Okładka artykułu Dlaczego ciężej nam osiągnąć sukces? Poznaj efekt psychologicznego podstępu!
  4
  14 Maj 2019

  Dlaczego ciężej nam osiągnąć sukces? Poznaj efekt psychologicznego podstępu!

  • #praca
  • #psychologiczny podstęp
  • #sukces
Na nasz sukces w pracy wpływa wiele czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Może być to kiepska sytuacja na rynku pracy lub bardzo ograniczony zawód. Co, jeśli wszystko wydaje się w porządku, a mimo wszystko nadal mamy problem z osiągnięciem sukcesu? Tutaj mogą pojawić się psychologiczne podstępy, które powstrzymują nas od ruszenia w stronę kariery. Jak one wyglądają?

Uprzedzenia

W miejscu pracy możemy spotkać wielu ludzi, którzy różnią się od siebie na wiele sposobów. To sprawia, że możemy mieć do czynienia z inną płcią, religią, rasą czy kulturą. Uprzedzenia i sugerowanie się stereotypami sprawia jednak, że pracownik nie chce współpracować i unika kontaktu z drugą osobą. W ten sposób jego postępy w pracy zaczynają być ograniczone i wiele informacji go omija.

Brak wiary

Pewność co do własnych umiejętności i wiedzy jest bardzo ważna przy tworzeniu kariery. Jeśli jednak pracownik nie wierzy, że znajduje się na odpowiednim stanowisku, to w pewnym momencie może pojawić się syndrom oszusta. Oznacza to, że pracownik boi się swoich osiągnięć, bo nie chce być oskarżony o oszustwo. W ten też sposób ogranicza się w swojej kreatywności, aby dopasować się do reszty.

Prokrastynacja

Kiedy pracownik nie wykonuje swoich obowiązków w odpowiednim momencie, tylko czeka na ostatnią chwilę, to rezultaty jego pracy nie są na odpowiednim poziomie, przez co nie otrzymuje awansu i nie rozwija się. Zamiast zatem odkładać wszystko „na potem”, lepiej jest zająć się obowiązkami z marszu.

Brak swojego zdania

Praca w zespole wymaga umiejętności porozumiewania się i zgadzania się na kompromis. W ten sposób współpraca odbywa się płynnie i bez większych problemów. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy pracownik idzie za tłumem i nie wyraża swojej własnej opinii. W ten sposób nie prezentuje swojej wiedzy, pomysłowości i sprytu, a to następnie wpływa negatywnie na jego rozwój.

Drobiazgowość

Wielu ludzi wierzy, że bycie perfekcjonistą jest czymś pożądanym. Daje to pewność wykonania wszystkich swoich zadań na 110%. W rzeczywistości zwracanie uwagi na każdy szczegół z czasem może stać się problemem. Perfekcjonizm sprawia, że człowiek nie dopuszcza do siebie żadnych innych propozycji. Dodatkowo takie nadmierne rozmyślanie męczy pracownika, a więc w pewnym momencie nie będzie mógł ruszyć dalej z pracą, bo wyczerpie swoją energię.

Lęk przed sukcesem

Wydaje się dziwne, skoro tego właśnie chcemy. Prawda jest jednak taka, że może brakować nam odwagi, aby podjąć pewne działania w tym kierunku. Jest to spowodowane tym, że odczuwamy lęk przed sukcesem, a dokładniej przed odpowiedzialnością. To sprawia, że ciągle stoimy w miejscu, nie wiedząc nawet, co może czekać na nas dalej.

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że wiele przeszkód tkwi w nas samych. Jeśli jednak jesteśmy w stanie pracować nad sobą i pokonać swoje psychologiczne pułapki, to nic innego nie będzie stanowiło dla nas problemu.