5 ukrytych objawów manipulacji – na to warto zwrócić uwagę!

Doskonale wiemy, na czym polega manipulacja i w jakich sytuacjach występuje. Nigdy natomiast nie jesteśmy w stanie stwierdzić, od kogo możemy spodziewać się takiego zachowania. Szczególnie jeśli dana osoba dopuszcza się ukrytej manipulacji. Pamiętaj również, że nie musi być to jedynie partner – objawy manipulacji występują w każdej relacji: rodzina, przyjaciel, znajomy.

Wahania w przepływie uczuć

Zależność w tym przypadku jest bardzo prosta. Manipulator obdarowuje swoją ofiarę miłością, czułością oraz troską, ale do czasu. Jeśli ofiara nie spełnia oczekiwań, to wtedy cała postawa manipulatora ulega zmianie. Staje się chłodny, obojętny i jest w stanie zaserwować ciche dni do momentu, kiedy jego ofiara nie zmieni swojego postępowania.

Osoby, które są pod wpływem manipulatora, bardzo szybko są w stanie zmienić swoje nastawienia i ostatecznie robią to, o co zostały poproszone. Uczą się wtedy, że mogą liczyć na czułość jedynie dzięki posłuszeństwu, a więc będą mniej chętnie do sprzeciwu.

Emocjonalne kazirodztwo

To zjawisko ma miejsce przeważnie w formie rodzic – dziecko. Rodzic daje swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i bezgranicznej miłości w taki sposób, że dziecko zaczyna traktować swojego rodzica, jako jedynego sprzymierzeńca, a zewnętrzny świat traktuje jako wroga.

W późniejszych latach dziecko jest na tyle zależne, że rodzic ma wpływ na praktycznie całe życie swojej pociechy. Może liczyć na to, że dziecko rzuci wszystko, aby tylko pomóc swojemu rodzicowi i spędzają ze sobą każdą możliwą sekundę.

Poczucie winy

Tę formę najczęściej można spotkać w relacjach partnerskich oraz w formie rodzic – dziecko. Polega na wytykaniu wszystkich rzeczy, które druga osoba dla nas zrobiła, aby wywołać u nas poczucie winy oraz chęć rekompensaty. Haczyk polega jednak na tym, że wypominane są jedynie te dobre rzeczy, które zaczynają tuszować wszystkie przykre i złe doświadczenia.

Metoda jest stosowana w momentach, kiedy inne sposoby zawodzą. Jest to traktowane jako „zapewniacz”, że manipulator nadal ma kontrolę nad swoją ofiarą.

Cel manipulatora staje się twoim celem

W tak toksycznej relacji ofiara traci swoją indywidualność i niezależność. Jej cele również odchodzą na dalszy plan, a cel manipulatora staje się wspólny. Nie ma znaczenia, czy faktycznie obie strony tego chcą, czy też nie. Daje to idealną okazję, aby okazać swoje rozczarowanie i niezadowolenie w momencie, kiedy ofiara zrobi coś źle. W ten sposób zaczyna się ona dostosowywać do wymogów manipulatora, bo w końcu jest to ich wspólny cel.

Zależność

Manipulator buduje pewną zależność między sobą a ofiarą. Dzięki temu z czasem daje jej do zrozumienia, że bez niego nie poradzi sobie w żaden sposób. W ten sposób ofiara jest przekonana, że potrzebuje tej drugiej osoby, aby przetrwać.

Daje to bardzo duże szanse na to, że ofiara nawet nie pomyśli o zerwaniu relacji. Będzie wierzyła w to, że manipulator jest jedyną osobą, na której może polegać i to tylko dzięki niemu może dalej funkcjonować.

Udostępnij: