Na czym polega dramatyczne rozmyślanie i skąd się bierze?

Z pewnością każdy w swoim życiu doświadczył sytuacji, w której nie mógł przestać myśleć negatywnie i wręcz dramatyzował na temat jakiejś rzeczy. Takie zachowanie ma swoje powody oraz efekty i nie zawsze się nad tym zastanawiamy – po prostu pozwalamy, żeby to się działo. Nie ma jednak takiej potrzeby. Dowiedz się, skąd bierze się dramatyczne rozmyślanie i na czym dokładnie ono polega.

Rodzaje

Dramatyczne myślenie może pojawić się w każdej sytuacji. Wystarczą jedynie nasze chęci, aby zacząć wyobrażać sobie wszystko, co najgorsze. Dramatyczne myślenie można podzielić również na dwa przypadki – wtedy, kiedy ze zwykłego problemu zaczynamy tworzyć coś ogromnego oraz wtedy, kiedy do sytuacji, w której się znajdujemy, zaczynamy wyobrażać sobie wszystkie najgorsze scenariusze, jakie tylko nasza wyobraźnia potrafi stworzyć.

Takie nastawienie wydaje się nieszkodliwe, ale w rzeczywistości wypełniamy swoją duszę strachem, lękiem oraz negatywnymi myślami, które powoli zagłuszają w nas przyjemność z życia. Z drugiej strony dramatyczne myślenie może nas zniechęcić do zrobienia czegoś, a to natomiast może ochronić nas przed nieprzyjemnymi doświadczeniami.

Skąd bierze się takie nastawienie?

Wszystko, co dzieje się w naszym życiu ma swoje źródło, a więc warto się dowiedzieć, skąd biorą się takie dramatyczne myśli. Jest to efekt dużego poziomu stresu, lęku, niepokoju lub depresji.

Dodatkowo poprzez takie myślenie nasz umysł chce się nastawić na to, co najgorsze, aby ostatecznie poczuć mniejsze rozczarowanie. Stara się również przewidzieć złe scenariusze, aby ewentualnie móc jak najszybciej zareagować.

Efekt

Przede wszystkim ciągłe dramatyczne myślenie doprowadza nas do nieszczęścia. Przestajemy odczuwać jakąkolwiek radość ze wszystkiego, co nas otacza. Zaczynamy na wszystko patrzeć podejrzliwym okiem i dopisywać przeróżne historie. Pojawia się w nas nieustanny i jawny strach oraz gorycz.

W stosunku do otoczenia również pojawiają się podejrzenia oraz oczekujemy od innych, aby nie popełniali żadnych błędów. Zaczynamy stawiać sobie i innym poprzeczkę, aby stać się wręcz perfekcyjnym. To doprowadza do wielu konfliktów i dodatkowego stresu, bo w końcu ludzie zaczynają się odwracać.

Dramatyczne myśli negatywnie wpływają na nasze życie i potrafią zniszczyć relacje z bliskimi. Warto zatem starać się nad nimi kontrolować, aby nie miały tak dużego na nas wpływu.

Udostępnij: