• Okładka artykułu Skomplikowane emocje i ich znaczenie - jak możemy je zrozumieć?
  15
  05 Lip 2019

  Skomplikowane emocje i ich znaczenie - jak możemy je zrozumieć?

  • #skomplikowane emocje
  • #uczucia
  • #człowiek
  • #życie
Emocje od zawsze stanowiły problem dla każdego. Bardzo często nie potrafimy ich zrozumieć lub mieszamy je ze sobą i nie umiemy ich nazwać. Nauczyliśmy się nazywać je w ogólny sposób, ale smutek nie jest zawsze zwykłym smutkiem, a czymś głębszym. To samo tyczy się wszystkich innych emocji. Jak zatem można je rozumieć?

Wyróżnianie emocji

Skomplikowane emocje mają to do siebie, że stają się mieszanką kilku emocji naraz. W pewnym momencie doprowadza to do tego, że tak naprawdę nie mamy pojęcia, co czujemy i dodatkowo nie potrafimy tego nazwać. Czasami bowiem chcemy w konkretny sposób powiedzieć to, co czujemy, zamiast używać na to ogólnej nazwy.

Emocje nie tylko potrafią być mieszanką, ale również mogą nam się mieszać. Każdy pewnie słyszał, że między miłością a nienawiścią jest cienka granica. Na takim przykładzie łatwo zobaczyć, że niektóre emocje, mimo że są totalnym przeciwieństwem, są ze sobą silnie powiązane. Na przykład możemy odczuwać strach, ale zaczynamy reagować gniewem. Nie zawsze potrafimy to zrozumieć i bardzo często podążamy za świadomymi emocjami.

Prawda jest jednak taka, że żadne słowa nie będą w stanie oddać znaczenia naszych konkretnych uczuć. Część emocji miałaby swoją nazwę, ale w każdej sytuacji możemy odczuć zupełnie coś innego, na co słowa nam zabraknie.

Jak patrzeć na emocje?

W każdej sytuacji możemy odczuć różne emocje. Z niewiadomych jednak powodów zaczęliśmy je segregować według tych dobrych i złych. Smutek jednak nie zawsze musi być negatywny, a szczęście pozytywne. Jak to możliwe? Wszystko zależy od sytuacji, w której się pojawiają. Równie istotny jest to, w jaki sposób dajemy sobie z nimi radę.

Po co i jak wyrażać emocje?

Przede wszystkim należy zrozumieć, co jest źródłem ich wystąpienia. Smutek zatem może być efektem bezsilności lub tęsknoty. Gniew natomiast pojawia się w momencie odczuwania frustracji lub zirytowania. To wszystko należy początkowo przeanalizować, a dzięki temu będziemy mogli wiedzieć, w jaki sposób dalej reagować.

Wyrażanie emocji poprzez reakcję oraz słowa jest bardzo ważną kwestią w naszym życiu. Przede wszystkim pozwala nam zrozumieć samych siebie i oczyszczamy swoje serce i umysł. Dodatkowo jesteśmy w stanie lepiej komunikować się z innymi, a dzięki temu wzajemnie jesteśmy w stanie siebie zrozumieć.

Emocje potrafią być skomplikowane i niezrozumiałe, jednakże dalej stanowią one istotną część w naszym życiu, a więc nie można je ignorować. Zrozumienie ich natomiast pozwoli nam lepiej żyć w zgodzie z samym sobą.