• Okładka artykułu Naucz się śmiałości – co robić, aby odnaleźć w sobie odwagę?
  13
  08 Lip 2019

  Naucz się śmiałości – co robić, aby odnaleźć w sobie odwagę?

  • #śmiałość
  • #ryzyko
  • #decyzje
  • #życie
Czym jest śmiałość? To nie tylko zdolność do nawiązywania nowych znajomości i lepsza komunikacja. Jest to również umiejętność podejmowania ryzyka oraz śmiałych kroków, które następnie przynoszą wyjątkowe efekty. Część ludzi rodzi się z tą cechą, ale można jej się również nauczyć. W jaki sposób?

Śmiali ludzie

Większość z nas ogranicza się do niewielu zmian, aby tylko się nie rozczarować. Takie zachowanie jest efektem strachu przed nieznanym. Boimy się ryzykować i poznawać nowe rzeczy. Nie chcemy wychodzić ze swojej strefy komfortu, mimo że serce lub rozum podpowiadają nam inaczej. Śmiali ludzie również myślą o przyszłości i zastanawiają się, co może ich spotkać, ale mimo wszystko idą do przodu. Wiedzą, że bez próby nie dowiedzą się, czy tak naprawdę wyszło im to na dobre. Doskonale potrafią kontrolować swoje emocje, a możliwość podejmowania ryzyka daje im poczucie wolności, którego nie da się zastąpić w żaden inny sposób. Jak zatem można osiągnąć taki stan?

Dyktuj swoje warunki

Wielu ludzi podąża za tym, co ktoś inny powiedział. Nie zadajemy pytań, nie szukamy innych możliwości oraz nie kwestionujemy podanych nam informacji. Jeśli nie szukamy nowej drogi, to tak naprawdę pozwalamy innym, aby wydeptali ją za nas. Nie podążaj za innymi. Szukaj tego, co jeszcze nie zostało sprawdzone. Z czasem zauważysz, jak wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej i zaczniesz mieć swoje własne zdanie na wiele tematów. Śmiałość natomiast pozwoli ci głośno o tym mówić.

Nie ograniczaj się

Nigdy nie kończ na jednej rzeczy. Poszerzaj wiedzę, rozwijaj umiejętności i sprawdzaj nowe rzeczy. Wyglądaj dalej niż inni, a ujrzysz o wiele więcej możliwości. To nie tylko pomoże ci nauczyć się śmiałości, ale zobaczysz również, że w każdej sytuacji jest jakieś wyjście, z którego zawsze można skorzystać. Na każdym kroku mamy więcej opcji do wyboru, niż te, które nam prezentują.

Decyduj, nawet jeśli nie czujesz się pewnie

Niepewność staje nam na drodze przy każdej możliwej sytuacji, w której musimy podjąć decyzję. Pojawiają się wtedy myśli, które jedynie wskazują nam na strach i lęk, które następnie oddalają nas od podjęcia się ryzyka. Skupiając się na niepewnościach, tracimy na odwadze i możliwości rozwijania się. Prawda jest jednak taka, że jeśli chociaż raz zdecydujemy się na ryzyko, to każda następna sytuacja będzie dla nas łatwiejsza, a więc nie bój się wykonać tego pierwszego kroku ku wolności.

Wolność to również odpowiedzialność

Przede wszystkim należy pogodzić się z tym, że za wszystko my sami ponosimy odpowiedzialność. Każdy sukces oraz porażka idzie na nasze konto. Nie będziemy w stanie się rozwijać, jeśli za każde niepowodzenie będziemy obwiniać innych. Wolność to nie tylko podejmowanie decyzji, ale również możliwość odpowiadania samego za siebie, bo w końcu sam decydujesz o swoim życiu.

Śmiałość jest nieśmiałością, która nabrała odwagi. Jeśli ma w sobie delikatność i czułość nieśmiałości, jest wielka. Jeśli ma w sobie pychę i butę, nie stworzy niczego dobrego – będzie jak śmiałe zerwanie kwiatu, który nie jest jej do niczego potrzebny.