Cechy i źródło megalomanii – na czym polega to zaburzenie?

Z pewnością każdy z nas choć raz miał do czynienia z megalomanem. Nie zdajemy sobie z tego jednak sprawy i bardzo często mylimy takie osoby z pewną siebie osobowością. W rzeczywistości megalomani są bardziej toksyczni i negatywnie wpływają na naszą samoocenę. Kim jest megaloman? Skąd bierze się to zaburzenie i jakie są jego cechy?

Megalomania

Megalomania jest psychologicznym zaburzeniem, które załamuje racjonalne postrzeganie swojej osoby oraz otoczenia. Megalomani uważają, że są w stanie rządzić światem i są we wszystkim najlepsi. Dodatkowo umniejszają zdolności, zalety oraz osiągnięcia innych osób. Uważają, że inni nie są warci uwagi i to oni mają rację we wszystkim.

Megalomani traktują się jako osoby wyższe i ważniejsze od innych. Przejawiają u siebie cechy narcystyczne. Bardzo często są jednak myleni z pewnymi siebie osobami. Różnica polega jednak na tym, że pewność siebie przejawia się bez poniżania innych. Osoby pewne siebie są dumne z własnych zalet i mocnych stron oraz lubią o tym mówić – nie umniejszając przy tym osiągnięcia innych. Megalomani natomiast nie dostrzegają swoich wad i traktują siebie jako ideał.

Megalomania może być groźnym zaburzeniem – nie tylko dla samego człowieka, ale również dla innych. Megaloman uważa, że jest w stanie zbawić świat i ma możliwość odpowiadać za ludzi i ich losy. W ten sposób dążą do władzy. Zaburzenie to jest jednak w stanie silnie zmienić człowieka w bezwzględnego tyrana.

Jakie są cechy megalomanii?

Despotyzm

Osoby te lubią mieć władzę nam innymi i bardzo często wystawiają ich na próbę. Wszystko po to, aby poczuć się silniejszym i lepszym od reszty ludzi. Daje im to pożywkę i motywuje do dalszego działania.

Arogancja

Megalomani widzą się, jako osoby najważniejsze i bezcenne. Nie potrafią znieść myśli, że ktoś może sprawować nad nimi władzę i być lepszym. Lekceważą wszystkich dookoła i wyróżniają się ponadprzeciętną pewnością siebie.

Nie znoszą odrzucenia

Jeśli megaloman zostanie odcięty z życia drugiego człowieka, to o całą sytuację obwinia daną osobę. Nigdy nie widzą problemu ze swojej strony. Czują się urażeni i nigdy nie zastanawiają się nad powodami decyzji drugiej osoby.

Manipulacja

Megalomani zawsze dążą do swojego celu i nigdy nie oglądają się za siebie. Są w stanie poświęcić innych w imię swojego sukcesu. Manipulują i wykorzystują każdą możliwość na osiągnięcie swojego celu. Uważają, że nic nie jest w stanie stanąć im na przeszkodzie.

Nie widzą swoich wad i błędów

Osoby te w swoich oczach uchodzą za chodzące ideały. Według nich nie posiadają żadnych wad i słabych stron oraz nigdy nie popełnili żadnych błędów. Przez to też nie są w stanie uczyć się na swoich doświadczeniach i rozwijać w prawidłowy sposób.

Narcyzm

Mówią o sobie w samych superlatywach oraz odznaczają się wyjątkową próżnością. Uważają się za ludzi idealnych i bez skazy. Ich ego jest bardzo wysokie oraz silne.

Źródło megalomanii

Megalomani to w rzeczywistości osoby samotne, które mają bardzo niską samoocenę. Nie potrafią radzić sobie w ciężkich sytuacjach i nigdy nie czuli się wystarczająco dobrzy. Wstydzą się swoich słabości, a więc tworzą wokół siebie otoczkę osoby wszechmocnej. Z upływem czasu nie potrafią jednak nawiązać żadnej zdrowej relacji z innymi, co w efekcie sprawia, że jeszcze bardziej czują się osamotnieni. Odcinają się zatem od innych, a to z kolei prowadzi do ich nieszczęścia i niezadowolenia.

Udostępnij: