Słowami przekazujemy tylko część tego, co myślimy i czujemy. Reszta informacji przekazywana jest poprzez mowę ciała, którą czytamy podświadomie. Niektóre zachowania przynależą do poszczególnych emocji, a więc znajomość mowy ciała może nam zdradzić, co dana osoba odczuwa w tym momencie. Jakie zatem zachowania przejawia osoba, która odczuwa lęk?
Dłonie
Nasze dłonie zdradzają nasze zamiary oraz wewnętrzny niepokój. Jeśli czujemy się nieswojo, niepewnie lub nie czujemy się bezpiecznie, to chowamy nasze dłonie w kieszeniach lub krzyżujemy je. Jeśli osoba posiada nieczyste zamiary, to również będzie chowała przed nami swoje dłonie. Przeciwne zachowanie, czyli kiedy nasze dłonie są widoczne, jest sygnałem otwartości, szczerości oraz dobrych zamiarów.
Sygnałem o braku komfortu oraz lęku może świadczyć stukanie palcami. Jest to działanie, które ma na celu uwolnić nas z dużej ilości stresu i napięcia.
Twarz
W momencie odczuwania lęku lub niepokoju nasze ciało staje się mocno napięte. Brwi ściągamy do środka, a nasze oczy stają się lekko przymrużone. Bardzo często wtedy się zdarza, że wyglądamy na złych, ale w rzeczywistości nawet nie mamy pojęcia, że nasz wyraz twarzy tak wygląda.
Nogi
Lęk wywołuje u nas poczucie stresu i nerwowość, a więc podświadomie staramy się od tego uwolnić. Bardzo często przejawia się to w sposób machania nogą, kręcenia stopą lub tupania. Jest to efekt silnych emocji, z którym nie potrafimy sobie poradzić.
Gryzienie
Jest to kolejny przykład odczuwania lęku, stresu, niepokoju i nerwów. Bardzo często wtedy dana osoba przegryza różne przedmioty – ołówek, długopis, włosy, sznurek od kaptura. Również obgryzanie paznokci i zagryzanie warg mogą być sygnałem tego stanu.
Dlaczego warto znać tę mowę ciała?
Lęk i niepokój potrafi wpływać na zachowanie człowieka oraz jego myślenie. Może mieć to zatem duży wpływ na rozmowę i nawiązywanie jakiejkolwiek relacji między ludźmi. Świadomość, że druga osoba odczuwa lęk, może nam pomóc w dostosowaniu swojego zachowania oraz będziemy zwracać większą uwagę na słowa.