• Okładka artykułu Stawianie siebie na pierwszym miejscu jako samolubstwo - dowiedz się, dlaczego tak nie jest!
  19
  31 Lip 2019

  Stawianie siebie na pierwszym miejscu jako samolubstwo - dowiedz się, dlaczego tak nie jest!

  • #dbanie o siebie
  • #samolubstwo
  • #człowiek
  • #otoczenie
Większość z nas uwielbia pomagać bliskim i jesteśmy w stanie wiele poświęcić w imię ich szczęścia. Zdarza się jednak, że zapominamy o samym sobie i pomagamy naszym kosztem. Nic z tym jednak nie robimy, bo uważamy to za bycie samolubnym. W końcu jak można stawiać samego siebie na pierwszym miejscu? Dowiedz się jednak, dlaczego to nie jest samolubstwo i po co powinniśmy być dla samych siebie priorytetem!

Sygnał, że ci zależy

W jaki sposób? Jeśli dbasz o siebie, to znaczy, że chcesz również oddać z siebie wszystko, co najlepsze. Bliscy otrzymają najlepszą wersję ciebie i wszystko to, co piękne. Jest to zatem sygnał, że ci zależy.

Jesteś tego wart

Dajesz z siebie wszystko, aby pomóc bliskim, a więc dlaczego masz sobie odmówić bycia priorytetem dla siebie samego? Zasługujesz na uwagę ze swojej strony. Możesz pomyśleć, że bliscy potrzebują jej bardziej niż ty, ale zadaj sobie pytanie, czy faktycznie tak jest? Być może jedynie wmawiasz sobie, że tego potrzebują.

Nic od siebie nie dasz, jeśli sam nic nie posiadasz

Dbanie o samego siebie sprawia, że pogłębiamy swoją wiedzę, rozwijamy się na wiele sposobów i zdobywamy doświadczenie. Zaczynamy tworzyć jedność między swoim ciałem a duszą. Stajemy się pełni różnych informacji, wiedzy oraz mądrości. Tym natomiast możemy dzielić się z bliskimi. Jeśli nie zadbamy jednak o siebie, to nie będziemy w stanie oddać cząstki siebie tym, których kochamy.

Możesz dać więcej miłości

Jeśli dbamy o samych siebie, to również dbamy o swoje serce. Dzięki temu jesteśmy w stanie mocniej kochać naszych bliskich. Potrafimy okazać swoją miłość na wiele przepięknych sposobów. Odczuwamy spokój wobec własnego rozwoju, a więc możemy podzielić się większą dawką miłości z innymi.

Masz tylko jedno zdrowie

Nie ma znaczenia, czy to zdrowie fizyczne, czy psychiczne. Każdy rodzaj jest bardzo ważny i chyba wszyscy znają powiedzenie, że zdrowie ma się tylko jedno. Psychiczne lub fizyczne wykończenie nie przyniesie żadnych korzyści, a jedynie szkody.

Motywuje do działania

Dbanie o samego siebie sprawia, że odkrywamy w sobie pokłady energii, której jeszcze wcześniej nie znaliśmy. Zaczynasz się dobrze czuć z samym sobą, a więc potrafisz spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy.

Nikt tego za ciebie nie zrobi

Jeśli sam nie zaczniesz o siebie dbać, to nikt inny tego za ciebie nie zrobi. Sam doskonale wiesz, czego potrzebujesz i co najlepiej na ciebie wpływa. Nikt inny nie zna cię tak dobrze, jak ty sam. Nie bój się zatem poświęcić nieco więcej czasu na rozpieszczanie swojego ciała i duszy. Nie martw się, jeśli ktoś nazwie to „byciem samolubnym”. Masz całkowite prawo do tego, aby być dla siebie na pierwszym miejscu.