Miłe słowa i ich działanie – dlaczego niezręcznie czujemy się słysząc komplementy?

Każdy z nas znalazł się w sytuacji, w której usłyszał kilka miłych słów na swój temat. Zazwyczaj w takim momencie pojawia się niezręczność i brak komfortu. Czujemy się nieswojo i nie wiemy jak zareagować. Dlaczego ciężko nam przyjąć komplement i jak można to zmienić?

Komplementy

Czym one są? Są to miłe słowa wypowiedziane przez drugą osobę, aby podkreślić w nas cechy, które jej się podobają. Mogą one dotyczyć naszego wyglądu lub osobowości. Cechy te uważane są przez drugą osobę, jako coś wartego podkreślenia. Komplementy jednak wywołują u nas zakłopotanie i zazwyczaj automatycznie im zaprzeczamy, naświetlając to, jak o sobie myślimy.

 

W obecnych czasach mało kiedy jednak słyszymy komplementy. Nikt nie będzie wychwalał rzeczy, które według nich takie powinny być. Każdy z nas ma swoje oczekiwania w stosunku do drugiej osoby, a więc jeśli są one spełnione, to nie widzimy potrzeby pochwalenia tego. Inaczej to wygląda w kwestii krytyki. Wielu ludzi potrafi szybko skrytykuje i wyrazi swoje niezadowolenie.

 

Mimo malej ilości komplementów, to i tak nadal je słyszymy. Zaprzeczanie im jednak nie powinno mieć miejsca. Jeśli nauczymy się je akceptować, to zaczniemy korzystać z wielu zalet, które za sobą niosą.

 

Jakie są tego zalety?

Komplementy stanowią furtkę do wielu korzyści. Bardzo często sprawdzają się na pierwszym spotkaniu – pozwalają nawiązać miłą relację lub nawet przyjaźń. Dzięki nim zaczynamy lepiej czuć się w swoim otoczeniu oraz we własnej skórze. Przestajemy czuć się obco z samym sobą i z czasem zaczynamy dostrzegać w nas plusy. Rozwija się i zwiększa nasze poczucie własnej wartości.

 

Dodatkowo komplementy pozwalają nam określić nasze mocne strony, zalety oraz umiejętności. W ten sposób pozytywnie działa to na nasze działania, dzięki którym lepiej się rozwijamy. Warto jednak pamiętać, aby nauczyć się przyjmować komplementy, jako coś szczerego. Większość ludzi ma na celu wyrażenie tego, co w tobie lubią i mówią to z głębi serca.

 

Dlaczego nie chcemy akceptować komplementów?

Obecnie każdy stał się ostrożny i podejrzany wobec drugiej osoby. Uważamy, że komplementy mają na celu zmniejszyć naszą czujność. Myślimy, że osoby prawiące nam komplement mają swoje ukryte cele i tak naprawdę chcą nas wykorzystać. Nie potrafimy do końca zaufać intencjom i słowom drugiej osoby, a więc wolimy zamknąć się na komplementy.

 

Nie da się zaprzeczyć, że takie osoby również możemy napotkać na swojej drodze. Należy jednak zrozumieć, że komplementy nie zobowiązują nas do odpłacenia się. Nie jesteśmy dłużni po tym, jak ktoś powie nam kilka miłych słów.

 

Dodatkowo pamiętaj, że ilość takich osób jest niewielka. Zdecydowana większość komplementów jest wypowiadana szczerze i mają one na celu podkreślenia, jak wspaniałą osobą jesteś.

Udostępnij: