Osobowość wrażliwca – kim są takie osoby i jak nawiązać z nimi relację?

Czy kiedykolwiek pojawiła się w twoim życiu osoba, która była zbyt wrażliwa? Prawdopodobnie tak. A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd bierze się taka postawa? Wszystkie bodźcie, które odczuwamy, są dawkowane przez nasz mózg. Niektóre jednak osoby otrzymują o wiele więcej bodźców lub ich dawka jest znacznie większa. Przez to też stają się osobami z nadwrażliwością.

Wrażliwa osobowość

Osoby te odczuwają wszystko dwa razy mocniej. Każdy zmysł działa na większych obrotach. Emocje stają się większe, a ich myśli wirują z ogromną prędkością. Takie osoby nie potrafią zaznać spokoju. Wszędzie otrzymują silne bodźce, z którymi nie mogą sobie poradzić. Wszędzie gdzie pójdą jest za głośno, za jasno, za dużo zapachów, a przy delikatnych sytuacjach nie potrafią poradzić sobie z emocjami. To wszystko doprowadza do zmęczenia, spięcia i nieustannej nerwowości.

 

Związek z osobowością wrażliwca

Relacja z taką osobą wymaga przede wszystkim ogromnej cierpliwości psychicznej oraz empatii. Każdy dzień pełen decyzji i wyborów może okazać się wyzwaniem dla obu stron. Praca nad taką relacją może nie być łatwa, ale z pewnością da się dojść do porozumienia i oboje możecie sobie pomóc.

 

Przede wszystkim osoba z nadwrażliwością musi zrozumieć i poukładać swoje emocje oraz myśli. Analiza swojego wnętrza pozwoli na posegregowanie wszystkich priorytetów oraz tych mniej ważnych rzeczy oraz emocji. Dzięki temu pojawi się świadomość, że mamy wpływ na to, co dzieje się w naszym sercu i umyśle. Osoba ta zacznie odczuwać kontrolę nad tym, co tak naprawdę robi.

 

Pamiętaj, aby nie wywierać na sobie lub partnerze presji. Cały proces jest czasochłonny, ale opłacalny. Pośpiech w takiej sytuacji jest złym doradcą i jedynie może spowodować więcej problemów.

 

Jak jednak poradzić sobie z taką dużą ilością bodźców?

 

Najważniejszy jest sen

Wypoczynek i regeneracja pozwala naszemu mózgowi na lepszą i dokładniejszą pracę. Nabiera energii, aby dokładniej dawkować bodźce. W ten sposób osoba z nadwrażliwością staje się mniej narażona na zamęt w swoim umyśle.

 

Odpowiedni tryb życia

Takie osoby potrzebują żyć w swoim świecie i w swoim tempie. Namawianie do przeróżnych aktywności, które narażają na przyjmowanie dużej ilości bodźców, nie jest najlepszym pomysłem. Pozwól takiej osobie spędzać czas w taki sposób, jaki uważa dla siebie za najlepszy.

 

Regularne odżywianie

Nieregularne posiłki powodują całkowite rozregulowanie gospodarki naszego organizmu. Nasze ciało i umysł jest pozbawione energii i przestaje być prawidłowo odżywione. W ten sposób pojawia się osłabienie, a więc osoba z nadwrażliwością staje się łatwym celem dla dużej ilości bodźców.

 

Relacja z taką osobą wymaga dużo cierpliwości i zrozumienia. Czas gra tutaj najważniejszą rolę. Praca z taką osobą jest jednak możliwa i z czasem oboje będziecie mogli prowadzić wspólne i spokojne życie.

Udostępnij: