Egotyzm jest rodzajem osobowości, która polega na zakłamanym postrzeganiu swojej osoby, aby wzbudzić zainteresowanie i osiągnąć swój cel. Egotyk kreuje swoją postać w jak najlepszy sposób, mimo że w rzeczywistości czuje sie zupełnie inaczej. Kim dokładnie jest egotyk i jakie posiada cechy?

Co to egotyzm?

Jest to osobowość, której celem jest stworzenie idealnego obrazka swojej osoby. Osoby te bardzo się starają, aby ludzie mieli na ich temat jak najlepsza opinie i postrzegali ich, jako osoby perfekcyjne i bez skazy. Egotyk otwarcie mówi o sobie w samych superlatywach i publicznie nie uważa, że posiada jakiekolwiek wady. Bardzo często egotyzm można pomylić z narcyzmem.Cechy egotyka

Egotyk uważa się za osobę idealną. W społeczeństwie stara się o doskonałą opinię na swój temat. Bardzo często wykazuje arogancką i narcystyczną postawę. Uwielbia się wychwalać i chełpić. Ma w zwyczaju wyolbrzymiać swoje zalety i głośno o nich mówić. Posiada wysokie mniemanie o sobie i jest bardzo pewny siebie. Ciężko jest mu się pogodzić z krytyka i jakiekolwiek uwagi i negatywne słowa wywołują u niego silną reakcję poprzez gniew i agresję. Egotyka cechują również podwójne standardy. Zachowania lub cechy innych uważa za niepoprawne, lecz te same rzeczy uważa za idealne, jeśli tyczą się jego.Poprzez swoją postawę egotyk pragnie otrzymać zainteresowanie i miłość od ludzi. Uwielbia, kiedy jest wychwalany i komplementowany przez innych. Chce odbierać uczucia, uwagę, troskę i zaangażowanie. Tego samego jednak nie chce dawać od siebie. Egotyk czerpie ze społeczeństwa wszystko, co najlepsze i stara się osiągnąć swoje cele poprzez wykorzystanie innych.Co jest źródłem?

W rzeczywistości egotyk jest osobą samotną i nieszczęśliwą. Tak naprawdę nie ma o sobie wysokiego mniemania, a jego poczucie własnej wartości jest na bardzo niskim poziomie. Nie widzi w sobie żadnych zalet, a jedynie same wady. Nie uważa się za najlepszego i idealnego, a wręcz przeciwnie. Osoby te nieustannie udają i oszukują, aby otrzymać od ludzi to, co sami nie są w stanie sobie dać – miłości, zaufania, poszanowania i zainteresowania.Poprzez swoje działanie szukają jakiejkolwiek możliwości, aby chociaż na chwile poczuć się lepiej. Podziw innych sprawia, że czują się szczęśliwi i docenieni.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img