Masochizm psychiczny, tak samo, jak masochizm fizyczny, jest silnie powiązany z bólem, cierpieniem i rozpaczą. Ten pierwszy jednak jest znacznie poważniejszy i dotyka również inne osoby w otoczeniu. Na czym polega masochizm psychiczny i jakie ma objawy?

Czym jest masochizm psychiczny?

Zaburzenie to polega na chęci ranienia samego siebie pod kątem psychiki. Osoby tym dotknięte specjalnie kierują się w bolesne ścieżki życia, aby udowodnić wszystkim, jaki świat może być zły i niesprawiedliwy. Specjalnie decydują się na cierpienie i rozpacz. Nie potrafią czerpać przyjemności z codziennych zajęć i mają wrażenie, jakby byli tutaj za karę.

Ich wszystkie działania kończą się niepowodzeniem, co budzi w nich przekonanie o swojej beznadziejności. Nie wierzą w swoje umiejętności oraz zdolności. Celowo podejmują złe decyzje, aby zadać sobie jeszcze więcej bólu oraz cierpienia.

Otoczenie takiej osoby również poważnie na tym cierpi. Próba pomocy lub ignorowanie cierpienia masochistów sprawia, że spotykają się z ogromnym gniewem. Osoby z tym zaburzeniem pragną, aby wszyscy im współczuli, ale nic z tym nie robili. W innym przypadku stracą zaufanie do swoich bliskich i jeszcze bardziej się oddalą, aby móc mocniej siebie ranić.

Objawy

Osoby cierpiące na masochizm psychiczny będą robiły wszystko, aby doprowadzić się do cierpienia, rozpaczy i bólu. Będą podejmować najgorsze decyzje, mimo że są świadome innych rozwiązań. Odrzucają wszelką pomoc i będą zachęcać osoby z otoczenia do negatywnej reakcji. W ten sposób mają kolejny dowód na niesprawiedliwość i agresję w świecie.

Co więcej, jakiekolwiek sukcesy wywołują poczucie winy i obrzydzenie. Nie potrafią odczuwać radości, satysfakcji i dumy. Wszelkie takie uczucia automatycznie odrzucają, a jeśli choć na chwilę poczują się dobrze, to zapewniają sobie kolejną dawkę cierpienia.

W przypadku innych osób masochiści chętnie pomagają i zawsze dzielą się pomocną dłonią – nawet jeśli ktoś tego nie chce. Nie potrafią jednak skupić się na sobie w pozytywnym znaczeniu i nie wiedzą, jak mają o siebie zadbać, mimo że mają do tego wystarczające możliwości.

Skąd bierze się zaburzenie?

Masochiści psychiczni to osoby, które nie potrafią sobie poradzić. Nie wzięło się to jednak znikąd. Brak zaradności bierze się w dużej nadopiekuńczości, kontroli oraz dominacji. Rodzice, którzy we wszystkim wyręczali swoje dziecko oraz nie dawali mu możliwości wyrażania samego siebie, doprowadzają do tego, że dorosła już osoba nie jest w stanie z niczym sobie poradzić. Nie wie, jak ma przedstawiać swoje stanowisko i postawić na swoim. Zgadza się na to, co daje mu życie, bo nie było w stanie sprzeciwić się rodzicom.

Jak z tego wyjść?

Osobowość masochisty potrzebuje jasno i konkretnie wyznaczonych działań, aby móc pozbyć się tego zaburzenia. Najskuteczniejszym sposobem jest zatem konsultacja z psychoterapeutą, który będzie mógł dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób ukształtowała się taka osobowość, co może być źródłem i jak można się z tego wyleczyć.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img