Codziennie mamy styczność ze słowami krytyki i nadal nie potrafimy się do tego przystosować. Jak to jest możliwe? Co więcej, my sami krytykujemy innych i często nawet nie zwracamy na to uwagę. Na czym dokładnie polega krytyka, jakie są jej rodzaje i w jaki sposób można sobie z nią poradzić?

Krytyka

Słowa krytyki zazwyczaj odbieramy jako atak. Boli nas to, że ktoś wytyka nam błędy. Najbardziej reagujemy w momencie, kiedy osobą krytykującą jest ktoś nam bliski, w kim szukamy wsparcia i zrozumienia. Wtedy zazwyczaj reagujemy złością i gniewem. Nie potrafimy jednak odróżnić pomocnej i konstruktywnej krytyki od tej negatywnej i toksycznej.

Co więcej, należy zrozumieć, że każdego dnia my sami stajemy się osobą krytykującą. Nie postrzegamy naszych uwag, jako krytykę, dlatego nie rozumiemy, dlaczego nasz odbiorca się złości. W rzeczywistości jednak druga osoba odbiera to, jako atak, a więc zaczyna się bronić.

Pomocna krytyka

Skupmy się na słowach, których celem jest nam pomóc. Konstruktywna krytyka ma za zadanie wskazać nam popełnione przez nas błędy i dać nam szansę na poprawę i rozwój. Osoba krytykującą nie chce nas zranić, poniżyć, czy upokorzyć. Jako ktoś, kto lepiej się zna na tej rzeczy, stara ci się przekazać pewne wskazówki, które umożliwią ci poszerzanie swoich umiejętności oraz lepsze wykonywanie pracy.

Toksyczna krytyka

Ten rodzaj krytyki nie ma nic wspólnego z rozwojem i pomocą, dlatego tak ważne jest, aby umieć to rozróżnić. Toksyczna krytyka ma na celu sprowokowanie nas do konfliktu. Celowo rani nasze uczucia i zaprasza do negatywnej reakcji. W ten sposób narażamy się na duże ilości stresu, nerwów, a dodatkowo nasza reakcja może być na tyle negatywna, że zniszczymy swoją reputację lub stracimy szacunek w oczach innych.

Jak radzić sobie z krytyka?

1. Wybaczaj

Ludzie nas ranią i wyrządzają ból. Niektórzy robią to przez przypadek. Inni jak najbardziej mieli to w planie. W każdym jednak wypadku należy praktykować wybaczenie, które nie jest łatwe, ale jest najlepszą drogą do szczęścia i radości. Wybaczenie powoduje, że ta cała toksyczność zostaje odcięta od naszego życia. Przeszłość pozostawiamy za sobą i nie pozwalamy, aby negatywnie wpłynęła na nasza przyszłość. Dzięki temu jesteśmy w stanie zacząć szukać szczęścia w swoim życiu.

2. Cierpliwość

W momencie otrzymywania krytyki mamy w zwyczaju reagować impulsywnie. Pozwalamy naszym zranionym emocjom przejąć kontrolę nad nami. Zamiast takiej reakcji postaraj się zachować spokój i cierpliwość. Przed jakimkolwiek działaniem weź głęboki oddech i przeanalizuj całą sytuację, aby wiedzieć, w jaki sposób najlepiej zareagować. Jeśli krytyka jest wypowiadana przez osobę toksyczną, to nie dasz jej satysfakcji z wygranej. Jeśli jest to osoba życzliwa, która jedynie chciała pomoc, to nie zranisz jej uczuć.

3. Rozróżniaj krytykę

Znajomość różnicy w krytykach jest bardzo pomocna. Pomaga w kontrolowaniu emocji i reakcji. Co więcej, nie pozwalamy, aby ta toksyczna krytyka miała na nas jakikolwiek wpływ, a ta dobra natomiast może nam pomóc się rozwijać. Jeśli potrafimy rozróżniać krytykę, to od nas też będzie zależało, którą do siebie przyjmujemy.

My, jako osoby krytykujące

Bez wątpienia każdy z nas krytykuje, ale nie zawsze się zastanawiamy, co jest tego powodem. Następnym razem sprawdź zatem, dlaczego dzielisz się swoimi uwagami z drugą osobą. Może to być chęć pomocy, ale również może to być efekt zazdrości, co może sprawić, że staniemy się dla kogoś toksyczną osobą.

Krytyka towarzyszy nam w życiu każdego dnia, a więc nie jesteśmy w stanie od niej uciec. To jednak od nas zależy, jak będziemy na nią reagować i w jakim stopniu będzie miała wpływ na nasze życie.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img