Emocjonalne zatrucie to efekt nagromadzonych negatywnych emocji, którym nie pozwalaliśmy nas opuścić. Duża ich ilość może również mieć powiązanie z wydarzeniami, które się nazbierały w przeciągu krótkiego czasu. Emocjonalne zatrucie może mieć poważny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, a więc koniecznie jest nam potrzebna detoksykacja. Jak jednak rozpoznać, że staliśmy się zatruci przez nasze emocje?

Większa krytyka

Zatrute osoby nie widzą żadnych zalet w swoim i innych działaniu, a więc nieustannie i coraz więcej sięgają po krytykę. Zaczynają coraz więcej wymagać i narzucają pewna presję, która zazwyczaj psychicznie męczy człowieka. Nie zgadzają się na to, aby w ich życiu występowały jakiekolwiek błędy lub nieprawidłowości. Stają się ludźmi, którzy muszą posiadać obsesyjną kontrolę nad wszystkim i nie tolerują nawet najmniejszych wad.

Agresja

Nagromadzone emocje uniemożliwiają zatrutej osobie racjonalne postrzeganie świata oraz ludzi. Nie potrafi prawidłowo analizować, oceniać i wyciągać wnioski co do zamiarów drugiego człowieka. Co więcej, zatruta osoba tak naprawdę jest zła na siebie, jednakże swoją całą frustrację i złość wyżywa na osobie obok, co sprawia, że później jeszcze gorzej czuje się sama ze sobą.

Przejście do obrony

Negatywne emocje sprawiają, że nie jesteśmy w stanie widzieć siebie, jako osoby wartościowe i pełne zalet. Nasza samoocena drastycznie spada, pewność siebie znika, a poczucie własnej wartości zaczyna wymagać ogromnej pracy. Przez to też każde zachowanie drugiego człowieka odbieramy jako krytykę, atak i agresję. Przechodzimy w tryb samoobrony i zazwyczaj mamy skrzywiony pogląd na sytuację. Nasze podejście do wydarzeń jest bardzo selektywne i zwracamy uwagę jedynie na to, co złe i krzywdzące.

Brak okazywania emocji

Zatrucie emocjonalne jest efektem ich nagromadzenia. Skutkiem jest jednak niemożność przyjmowania innych, pozytywnych emocji oraz przestajemy okazywać te, które już mamy w sobie (poza agresją). Przez to też opadamy z sił. Zaczyna nam brakować energii i na wszystko stajemy się obojętni. Zaczynamy być cieniem samego siebie, bez kształtów i barw.

Ograniczanie się

Osoby zatrute emocjonalnie nie wierzą we własne możliwości i umiejętności, a więc ograniczają swoje życie do codzienności. Przestają wyznaczać sobie cele, brakuje im marzeń i prowadzą monotonne życie, do którego wkradła się rutyna. Brakuje im energii, ale przede wszystkim nie widzą sensu w dążeniu do przodu. Nie dostrzegają tego, że są w stanie osiągnąć ogromny sukces.

Detoksykacja

Oczyszczanie się z negatywnych i toksycznych emocji jest ciężkim i długim procesem. Można się natknąć na wiele kryzysów, które wprowadzą nas w poczucie winy, niechęć, wycofanie i złość. To wszystko jest jednak naturalnym efektem oczyszczania swojego serca. Zaczynamy patrzeć na rzeczywistość, która nas otacza. Ten etap jednak minie i wszystko zacznie nabierać jaśniejszych kolorów. W tym wszystkim najważniejsze jest jednak, aby mieć przy sobie osoby, które nas wspierają i na które możemy bezgranicznie polegać.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img