Poznaj w każdym kłamcę – jak poznać, że ktoś kłamie, nawet jeśli nie znasz tej osoby?

Codziennie spotykamy nowe osoby, które mają różne zamiary. Niektóre są dla nas życzliwe, a inni chcą nas nabrać lub wykorzystać posługując się kłamstwami. Warto pamiętać, że nawet najlepszy kłamca popełnia pewne błędy, a więc bez względu na to, z kim rozmawiamy, warto zachować czujność, jeśli coś zaczyna nam nie pasować i stajemy się podejrzliwi.

Zwróć uwagę na schemat

Wszyscy kłamcy posługują się tym samym schematem, kiedy mają na celu cię okłamać. W momencie braku pomysłu, co mogą odpowiedzieć, będą prosili o powtórzenie pytania lub sami dla siebie je powtórzą, aby zdobyć więcej czasu na zastanowienie się nad odpowiedzią.

Bardzo często też nie odpowiadają w wyraźny sposób, a bardziej mówią coś pod nosem lub okazują zawahanie w czasie swojej odpowiedzi. To wszystko jest sygnałem, że druga osoba gra na czas lub stara się na szybko połączyć wszystkie kropki swojej historii, aby była ona spójna.

Sposób wypowiadania się

Rozmowy na pierwszym spotkaniu nie są bardzo prywatne. Zazwyczaj poruszamy ogólne tematy jak praca, szkoła czy zainteresowania. Jest to bezpieczne pole, na którym jesteśmy w stanie lepiej się poznać. Czerwona lampka powinna się jednak zapalić, kiedy nawet wtedy nasz rozmówca dawkuje informacje i próbuje podzielić się jak najmniejszą ich ilością.

Zachowaj czujność

Pierwsze spotkania wywołują lekkie podenerwowanie i zawsze staramy się skupić na własnym zachowaniu, aby nie popełnić jakiejś gafy. Przez to też pomijamy sygnały, które mogłyby świadczyć o tym, że druga osoba kłamie. Zachowaj zatem czujność i pamiętaj, że mała gafa jest niczym, jeśli masz szansę przyłapać kogoś na kłamstwie i odciąć taką osobę ze swojego życia.

Mowa niewerbalna

Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wiele można wyczytać z mowy ciała drugiego człowieka. Jest to coś, czego nie potrafimy kontrolować, bo używamy jej nieświadomie. Co więcej, mowa niewerbalna, to nie tylko pozycja ciała, ale gesty, ton głosu i inne reakcje. Osoba, która stara się coś ukryć, z pewnością będzie bardziej wycofana, a pozycja ciała będzie przechodziła w stan defensywny. Skrzyżowane ręce, nerwowe machanie nogą, stukanie palcami lub zabawa włosami są efektem stresu, który pojawia się w momencie kłamania. Dodatkowo kłamcy mają w zwyczaju zasłaniać dłonią usta, co również może być dla nas sygnałem o ich nieszczerości.

Przesadzanie z opisem

Każdy zawsze stara się przedstawić siebie w jak najlepszym świetle. Niektóre jednak osoby lubią zdecydowanie koloryzować i przesadzać z opisem swojego życia, cech lub umiejętności. Wszystko po to, aby otrzymać twój podziw. Bardzo często w takich też sytuacjach dochodzi do manipulacji. W jaki sposób? Twój rozmówca, jeśli widzi, że jego opowieści nie robią na tobie wrażenia, zacznie cię komplementować i wychwalać (w końcu kto tego nie lubi?). To natomiast zmienia twoje nastawienie do drugiej osoby, a więc twój rozmówca dostaje to, czego chce.

Patrz w oczy

Jest to bardzo prosta zasada. Kłamca nie potrafi utrzymać dłuższego kontaktu wzrokowego lub całkowicie go unika. Rozgląda i patrzy się dosłownie wszędzie, tylko nie w twoje oczy. Obserwując tak osobę, warto również zwrócić uwagę na częstotliwość mrugania. Osoba, która stara się ciebie okłamać, będzie mrugać znacznie częściej.

Słuchaj uważnie

Jak już zostało wcześniej wspomniane – nawet najlepszy kłamca popełnia pewne błędy. Wystarczy posłuchać uważnie tego, co mówi druga osoba, a pewne niejasności same się nasuną. Najczęściej dowód na kłamstwa leży w szczegółach, a więc warto zadawać pytania i sprawdzać, czy odpowiedzi prawidłowo łączą się w całość.

Zaufaj intuicji

Intuicja, to twoja podświadomość, która na różne sposoby stara się powiedzieć ci, że coś się nie zgadza. Na pierwszych spotkaniach bardzo często ignorujemy to wewnętrzne uczucie, jednakże warto mu zaufać. Intuicja podsuwa nam pewne sygnały, które powinny nam dać do myślenia.

Udostępnij: