Jak samo narzekanie może być czymś oczyszczającym i zdrowym, tak słuchanie czyjegoś narzekanie może nam poważnie szkodzić. Przebywanie w takiej sytuacji mocno wpływa na nasz mózg, który zmusza nas do pewnych reakcji. Jak zatem może szkodzić nam słuchanie czyjegoś narzekania?
Wpływ na mózg
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda podjęli się badania, którego celem było sprawdzenie wpływu czyjegoś narzekania na nasz mózg. Nasz organizm zmienia cały swój tryb pracy w momencie odczuwania stresu, a on bez wątpienia pojawia się w sytuacjach, w których wysłuchujemy czyjegoś narzekania.
Kiedy nasz organizm zaczyna odczuwać stres, to nasz umysł automatycznie wysyła sygnał do zwalczenia tego, co nam zagraża i stresuje. W rzeczywistości jednak zagrożenie nie istnieje, a więc wszystkie procesy fizjologiczne nie mają co zwalczać. W efekcie zaczynają one wyniszczać organizm i działają dla nas szkodliwie.
W chwili, kiedy odczuwamy zagrożenie, nasz mózg uwalnia kortyzol, który w normalnych sytuacjach jest odpowiedzialny za napięcie, a więc w sytuacjach zagrożenia jesteśmy w stanie reagować. Kiedy jednak realnego zagrożenia nie ma, a nasz mózg uwalnia kortyzol, tylko dlatego, że słuchamy czyjegoś narzekania, to bardzo poważnie szkodzimy swojemu mózgowi.
Przede wszystkim uszkadzamy części mózgu odpowiedzialne za pamięć, emocje i podejmowanie decyzji. Co więcej, narzekanie jest zaraźliwe, a więc nasz mózg, przyjmujący negatywne nastawienie drugiego człowieka, sam zacznie takie okazywać. Przez to natomiast nasza postawa się zmieni i sami będziemy narzekać na wszystko, co tylko się da.
Dwa typy narzekania
W całej sytuacji należy rozróżnić dwa typy narzekania.
1) Pozytywne – jego celem jest pozbycie się całego napięcia i negatywnych emocji ze względu na pojawiający się problem.
2) Negatywne – jest to typ narzekania, który tyczy się nawet najmniejszych rzeczy. Osoby stosujące ten typ będą narzekać na dosłownie wszystko i z niczego nie będą zadowolone.
To pokazuje, że wszystko zależy od typu narzekania. Oznacza to, że powinniśmy być przy osobie, która narzeka ze względu na problem i potrzebuje pomocy. Takie sytuacje mają na celu znalezienie rozwiązania i polegają na konstruktywnej rozmowie. Nie mamy jednak obowiązku wysłuchiwać osoby, która jedynie narzeka dla zasady i zatruwa tym dzień wszystkich dookoła.
Zachować równowagę umysłu
Negatywne myśli i narzekające otoczenie nie zawsze jest do uniknięcia. Warto zatem zachować równowagę w naszym umyśle. Przy każdej negatywnej myśli powinna pojawić się pozytywna, która nada równowagi.
Zastanów się, co sprawia ci przyjemność, za co jesteś wdzięczny lub co dobrego spotkało cię w ciągu dnia. Takie nastawienie sprawi, że te negatywne myśli zaczną być mniejsze i nie przejmą nad tobą kontroli.