Poczucie własnej wartości wydaje się czymś prostym. W rzeczywistości jednak jest to bardzo długi i skomplikowany proces, który kończy się właśnie na tej miłości do samego siebie. Zanim jednak to osiągniemy, to musimy przebrnąć przez cały proces działań – wewnętrznych i zewnętrznych. Na czym dokładnie to polega?
- Poczucie własnej wartości
- Działania wewnętrzne wspomagają te zewnętrzne
- Co blokuje nas przed poczuciem własnej wartości?
Poczucie własnej wartości
Stan ten pozwala nam na lepsze poruszanie się w życiu. Lepiej nam posługiwać się swoimi myślami i emocjami. Potrafimy ocenić swoje życie pod kątem tego, co osiągnęliśmy i chcemy osiągnąć. Poczucie własnej wartości jest jednak efektem ciężkiego procesu, który zaczyna się od pomysłu na siebie.
Cel, który sobie wybieramy, jest nieodłącznym elementem pracy nad poczuciem własnej wartości. To on pozwala nam na wykonanie pierwszego kroku. Wpływa na naszą sferę psychiczną i pozwala na budowanie samooceny. Co więcej, dzięki niemu rozwijamy pewne cechy i umiejętności. Koncentracja, pracowitość, motywacja i wiele innych elementów mają ogromny wpływ na to, jak ostatecznie czujemy się z samym sobą.
Dążenie do celu zmusza nas do stawienia czoła wielu przeciwnościom. Dzięki temu stajemy się odważniejsi, pewniejsi siebie i silniejsi. Zaczynamy kreatywniej podchodzić do pewnych problemów. Zaczyna rodzić się w nas wiara w samego siebie. Ostatecznie osiągnięty cel staje się dla nas sukcesem, który buduje nasze poczucie własnej wartości.
Działania wewnętrzne wspomagają te zewnętrzne
To, jak mówimy do siebie w myślach i jak siebie traktujemy, ma duży wpływ na nasze działanie zewnętrzne. Wyrozumiałość i łagodność dla samego siebie jest bardzo ważna przy dążeniu do celu. Jeśli znajdziemy w sobie wewnętrznego przyjaciela, to zaczniemy pewniej podchodzić do problemów, które spotykają nas na drodze. Jeśli jednak będziemy dla siebie zbyt surowi i na każdym kroku zaczniemy wytykać sobie błędy, używając do tego bardzo mocnych słów, to o wiele ciężej będzie nam zaznać poczucia własnej wartości.
Co blokuje nas przed poczuciem własnej wartości?
1) Przede wszystkim żyjemy w przekonaniu, że nasze działania muszą być bezbłędne i najlepsze. Nie dajemy sobie miejsca na pomyłki i naukę. Stajemy się dla siebie bardzo surowi, jeśli coś nam nie wychodzi. Pamiętaj jednak, że wszyscy możemy popełnić błąd i jest to coś całkowicie naturalnego. Nie można jednak tego zignorować – wyciągnięcie wniosków jest bardzo potrzebne do dalszego działania.
2) Kolejną blokadą jest ucieczka przed wyzwaniem. Wszyscy posiadamy problemy i obowiązki, a więc musimy się z nimi zmierzyć. Ucieczka jedynie sprawia, że to wszystko zaczyna narastać i nas przytłaczać.
3) Następną przeszkodą jest brak akceptacji swoich emocji. Mamy prawo czuć się smutni lub źli. Na nasze emocje wpływają zewnętrzne czynniki, na które zazwyczaj nie mamy wpływu. Nie ma nic złego w tym, że będziemy odczuwać pewne emocje. Nie można jednak im pozwolić na to, aby miały wpływ na nasze działanie oraz samoocenę. Negatywne emocje potraktuj jako proces oczyszczania twojej wewnętrznej strefy.
4) Ostatnim czynnikiem, który nas blokuje przed poczuciem własnej wartości, jest nieustanne szukanie akceptacji i zadowolenia wśród innych. Nie jesteśmy jednak w stanie spełnić oczekiwań każdego, jako że każdy pragnie zupełnie czegoś innego. Najważniejsze jest, aby to w nas rosło zadowolenie z tego, co budujemy w swoim życiu.
Poczucie własnej wartości jest w pewnym sensie nagrodą za ciężką pracę, ale przede wszystkim za wiarę w samego siebie. Warto jednak pamiętać, że to nie jest zwykła nagroda, a taka, z której możemy korzystać przez resztę życia.