Każdy inaczej podchodzi do tematu ambicji. Dla większości jest to pożądana cecha. Dla innych jest to rodzaj chciwości i narcystycznej postawy. Ambicja dzieli się jednak na kilka rodzajów, które możemy spotkać swoim życiu.

Umiarkowana ambicja

Jest to rodzaj ambicji, który jest przez większość bardzo mile postrzegany i pożądany. Osoba z umiarkowaną ambicją dąży do swojego celu i ciężko pracuje, aby go osiągnąć. Posiada jednak hamulec, który nie pozwala jej na przekroczenie pewnych granic. Doskonale wie, że ewentualne potknięcia mogą się zdarzyć i całkowicie to akceptuje.

Dzięki umiarkowanej ambicji dana osoba może prawidłowo się rozwijać i zbierać doświadczenia. Potrafi budować swoje własne ścieżki, którymi zachodzą coraz dalej. Ten rodzaj ambicji można uznać za bardzo pozytywną cechę.

Obsesyjna ambicja

Ten rodzaj ambicji opiera się na dążeniu do celu bez patrzenia się na innych. Jest oznaką chciwości i zachłanności. Osoby z obsesyjną ambicją nie oglądają się za siebie i bardzo często nie zwracają uwagi na to, co dzieje się dookoła nich. Są zaślepieni sukcesem, że zaczynają rujnować swoje lub innych życie. Nieustannie pragną czegoś więcej oraz nie powstrzymają się, jeśli stawką jest coś, czego chcą. Bardzo często nie potrafią zaakceptować porażki oraz drobnych potknięć. Zdarza im się manipulować innymi oraz wykorzystywać dobroć.

Takie osoby generują toksyczne zachowania oraz nastawienia. Wprowadzają niezdrową atmosferę i zatruwają nią każdy kąt swojego życia. To również ma wpływ na otoczenie, a przede wszystkim na bliskie osoby.

Osłabiona ambicja

Taka ambicja nie ma siły przebicia. Oznacza to, że dana osoba jest ambitna i chce coś działać, ale jest szybko przygaszona przez innych. Otoczenie wmawia osobie, że lepiej jest zaakceptować rzeczy takie, jakie są i przekonują, że jakiekolwiek próby zmienienia tego nie mają najmniejszego sensu. To sprawia, że osoba z osłabioną ambicją poddaje się wpływowi innych i decyduje się na pozostanie w miejscu. To natomiast skutkuje niskim poczuciem własnej wartości, niepewnością oraz lękiem.

Ambicja – pozytywna czy negatywna

W osłabionej i obsesyjnej ambicji jasno można stwierdzić, że jest to coś negatywnego. Dana osoba wyrządza krzywdę przede wszystkim sobie. W kwestii umiarkowanej ambicji jest to coś pozytywnego, jednakże należy mieć na uwadze osobowość i charakter człowieka. Z początku ambicja może być umiarkowana, ale z czasem może ulec zmianie i stać się obsesyjna lub osłabiona. Należy zatem pozostać czujnym i trzymać rękę na pulsie, aby nie wykonać o jeden krok za dużo lub dwa do tyłu.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img