Otoczenie wymaga od nas dopasowania się. Nawiązując pewne relacje, przybieramy różne postawy, które pozwalają nam funkcjonować w społeczeństwie. Nauczyliśmy się jednak wykorzystywać te trzy podstawowe typy osobowości, aby jak najwięcej zyskać. Dowiedz się, do której grupy należysz.
- Trzy podstawowe osobowości
- Prześladowca
- Wybawiciel
- Ofiara
- Jak te typy nawiązują do nas?
- Typ prześladowcy
- Typ wybawiciela
- Typ ofiary
Trzy podstawowe osobowości
W zależności od otoczenia, tak też bardziej lub mniej musimy wykorzystywać swoją osobowość. Prześladowca, wybawiciel i ofiara to trzy podstawowe osobowości, które możemy zaobserwować w swoim środowisku. Również my sami prezentujemy jeden z tych typów. Wszystko po to, aby otrzymać to, co chcemy. Na czym dokładnie polegają te typy?
Prześladowca
Typ prześladowcy nie będzie angażował się w grupie. Pozostanie zdystansowany i jedynie będzie stał obok, aby móc krytykować, oceniać i wytykać palcami. Ten typ osobowości nie chce budować głębszych relacji z drugim człowiekiem, a to dlatego, że nie posiada odpowiedniej dojrzałości emocjonalnej, która mu na to pozwoli. Prześladowca posiada również niskie poczucie własnej wartości, dlatego stara się to uzupełnić poprzez wyśmiewanie i krytykowanie innych. Całą swoją niemoc, agresję i frustrację przenoszą na osoby w otoczeniu. Działanie prześladowcy ma na celu wzbudzić emocje w innych – bez względu na to, czy są one pozytywne, czy negatywne. Pragnie, aby ludzie dali mu możliwość decydowania oraz przekazali władzę.
Wybawiciel
Ten typ osobowości kojarzy nam się z czymś dobrym i pozytywnym. Nic bardziej mylnego. Wybawiciel będzie nas „wybawiał” z obowiązków i czynności do zrobienia, ale nie jest to całkowicie bezinteresowne. Jest to osoba, która bierze na siebie odpowiedzialność za nas, bo potrzebuje czuć się potrzebnym, chcianym i akceptowanym. Uzależnia od siebie innych, aby musieli ciągle na nim polegać. Ma również w zwyczaju wypominać swoje „przysługi”, aby wymusić na drugiej osobie oczekiwane działanie lub zachowanie.
Ofiara
Są to osoby, które są ofiarą w każdej sytuacji. Potrzebują pomocy innych, nie potrafią być samodzielne oraz muszą polegać na otoczeniu, aby jakkolwiek odnaleźć się w środowisku. Prezentują się bardzo niewinnie, ale w rzeczywistości grają jedynie na naiwności innych ludzi. Ten typ osobowości po prostu lubi wysługiwać się innymi ludźmi. Co więcej, taka postawa (mimo że sami do tego doprowadzają), wzmacnia w ich przekonanie, że do niczego się nie nadają i nic nie potrafią poprawnie zrobić. Budują w sobie mentalność ofiary, aby móc dalej polegać na innych.
Jak te typy nawiązują do nas?
Jak już wcześniej zostało wspomniane – typy osobowości nie są okazywane za każdym razem. Wykorzystujemy je w sytuacjach, które tego wymagają. Nie zmienia to faktu, że każdy z nas przybrał któryś z tych typów osobowości, aby poczuć się lepiej. Niemniej jednak jest to bardzo krzywdzące dla innych, a więc jak z tym walczyć?
Typ prześladowcy
Jeśli masz w zwyczaju uciekać w kierunku tego typu, to musisz zacząć pracować nad postrzeganiem samego siebie. Asertywność jest bardzo ważną cechą na każdym etapie naszego życia. Pozwala nam przyjrzeć się samemu sobie i zrozumieć pewne rzeczy. Dzięki temu nabierzemy większej pewności siebie i podbudujemy swoje poczucie własnej wartości, a to natomiast sprawi, że nie będziemy musieli podcinać skrzydeł innym.
Typ wybawiciela
Bardzo ważne jest, aby nauczyć się odpowiadać za samego siebie. Nikt z nas nie potrzebuje drugiego człowieka, aby czuć się wartościową istotą. Nie ma nic złego w pomaganiu, ale powinno być to bezinteresowne i w granicach swoich własnych możliwości. W tym wszystkim szacunek do siebie samego również jest ważny.
Typ ofiary
W tym przypadku również odpowiedzialność gra dużą rolę. Nie możemy czekać i prosić innych, aby rozwiązali problem za nas. Jest to coś, co należy do nas, a więc powinniśmy podjąć pewne kroki, dzięki którym pozbędziemy się kłopotu. Za swoje czyny sami musimy odpowiadać. Jeśli jednak nie zaczniemy tego robić, to w żaden sposób nie nabierzemy doświadczenia oraz wiedzy.