Emocjonalna zależność – dlaczego wracamy do tego, co nas krzywdzi?

Emocjonalna zależność jest silnie szkodliwym czynnikiem wpływającym na nasze życie. Nieustanne wracanie do tego, co nas krzywdzi, zwyczajnie wyniszcza nas od środka. Dlaczego jednak człowiek potrafi być emocjonalnie zależny? Od czego to jest zależne i jak sobie z tym poradzić?

Emocjonalna zależność

Stan ten niekoniecznie musi nawiązywać do człowieka, ale również sytuacji. Może to spotkać każdego – bez względu na wszelkie różnice. Emocjonalna zależność to nic innego, jak nieustanne powroty do tego (lub kogoś), co nas rani. Strach, który związany jest z pewnymi zmianami, zwyczajnie zmusza człowieka do powrotu.

Zerwanie z czymś, co nas rani, wymaga wiele siły. Nie dość, że kończymy pewien rozdział w swoim życiu, to jednocześnie decydujemy się na zupełnie inną rzeczywistość – bez cierpienia. Nie każdy jest jednak w stanie do znieść. Ludzie przywiązują się do bólu i to właśnie taka rzeczywistość staje się dla nich czymś normalnym. Życie bez zmartwień, czy cierpienia, zwyczajnie ich przeraża.

Co jest powodem takiej zależności? Osoby lub sytuacje, które nas krzywdzą, pozbawiają nas poczucia własnej wartości. Zaczyna brakować nam odwagi, a nasza samoocena drastycznie spada. Zaczynamy bać się świata i przestajemy postrzegać siebie jako osobę wartościową i ważną.

Jak poradzić sobie z emocjonalną zależnością?

Zrozum, że bycie samemu nie jest takie złe

Życie bez drugiej osoby nie musi być czymś tragicznym. Wszystko zależy od naszego nastawienia i perspektywy. Bycie samemu jest idealną okazją, aby zadbać o samego siebie. Można rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Jesteśmy w stanie poznać bliżej swoje potrzeby, a dzięki temu możemy zaplanować swoją bliską przyszłość. Zaczynamy krok po kroku układać sobie życie na bazie tego, co sami pragniemy.

Spójrz na swoje życie z boku

Nabranie pewnego dystansu pozwala nam przyjrzeć się swojemu życiu z boku. Jesteśmy w stanie dostrzec te pozytywne i negatywne kwestie. Możemy też ocenić ich ilość i wartość. Co się dla nas liczy? Czy faktycznie potrzebujemy tyle cierpienia w swoim życiu? Jeśli dostrzeżemy te pozytywne kwestie, to zrozumiemy, że powroty do przeszłości nie są wcale nam potrzebne.

Pracuj nad poczuciem własnej wartości

Jest to oczywisty punkt. Poczucie własnej wartości jest podstawą, aby wyrwać się z emocjonalnej zależności. Pozwala na nabranie odwagi, siły, a przede wszystkim zaczynamy rozumieć, że zasługujemy na lepiej i tylko my jesteśmy w stanie nam to sobie dać.

Udostępnij: