Granice i bariery są podstawą, jeśli chcemy prowadzić szczęśliwe i pełne życie. To one stanowią pewien filtr, który wpuszcza do naszego świata to, co faktycznie chcemy, aby się w nim znajdowało. Dzięki temu możemy lepiej się rozwijać i poświęcić swój cenny czas ludziom i rzeczom, które faktycznie sprawiają nam radość. Jak jednak wyznaczać te granice?
- Stawiaj sprawy jasno
- Przeanalizuj swoje otoczenie
- Czas również powinien być granicą
- Zastanów się nad powodem akceptowania czyiś zachowań
- Zastosuj granice w pracy
- Pracuj nad asertywnością
- Pamiętaj, że ludziom nie spodobają się twoje granice
- Zastosuj granice w związku
Stawiaj sprawy jasno
Każdy z nas doskonale wie, co nam odpowiada, a co nie. Nie zawsze jednak o tym mówimy i pozwalamy innym przekraczać tę granicę, która sprawia nam dyskomfort lub cierpienie. Przeważnie jest to spowodowane obawami przed reakcją innych – nie chcemy ich zranić lub boimy się ich osądzania. Prawda jest jednak taka, że należy jasno mówić o tym, co nam odpowiada lub nie. Stawiaj sprawy jasno i nie bój się, jeśli ktoś się na to oburzy.
Przeanalizuj swoje otoczenie
Usiądź i na spokojnie zastanów się, co lub kto w twoim życiu wyrządza ci krzywdę poprzez przekraczanie granic. Przeanalizuj wszystkie możliwości i nie bój się tego, co myślisz lub czujesz. Bardzo często powstrzymujemy się przed odczuwaniem pewnych emocji. Jednakże nasze uczucia mają prawo istnieć, a więc jeśli coś sprawia ci przykrość, to musisz zaakceptować to uczucie i nie pozwolić na to, aby druga osoba lub sytuacja ciągle wyrządzała ci krzywdę.
Czas również powinien być granicą
Granice nie tylko powinny obowiązywać jedynie przy zasadach lub działaniach. Nasz czas również powinien być podzielony na dwie grupy - „Dla innych” oraz „Dla siebie”. Pozwalanie innym na odbieranie nam tej chwili dla siebie doprowadza do tego, że całkowicie zaczynamy się gubić w swoim życiu.
Zastanów się nad powodem akceptowania czyiś zachowań
Wielu z nas jednym pozwala na więcej, a innym na mniej. Jest to powiązane z relacją, którą mamy z daną osobą. Nie zmienia to jednak faktu, że nie powinniśmy pozwalać komuś przekraczać pewnych granic – bez względu na osobiste uczucia, które odczuwamy w stosunku do osoby. Zastanów się zatem, co jest powodem akceptowania pewnych rzeczy u drugiej osoby. Pozwoli ci to na większą kontrolę przy trzymaniu się swoich granic.
Zastosuj granice w pracy
Miejsce pracy jest miejscem, w którym musimy dbać o relacje z przełożonymi i współpracownikami. Bardzo często zgadzamy się zatem na przyjmowanie większej ilości pracy, mimo że nie leżą one w naszych obowiązkach. Nie ma nic w tym złego, jeśli zgadzamy się na to z własnej woli. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy ktoś wykorzystuje naszą uległość lub czujemy się zobowiązani do przejęcia czyiś obowiązków.
Pracuj nad asertywnością
Nikt nie ma obowiązku zgadzać się na coś, jeśli czuje, że tak naprawdę tego nie chce. Jeśli wiesz, że nie chcesz czegoś i masz ochotę odmówić, to po prostu to zrób. Nie ma potrzeby być agresywnym lub wulgarnym. Natomiast jasna asertywność jest jak najbardziej wskazana.
Pamiętaj, że ludziom nie spodobają się twoje granice
Ludzie nie lubią być ograniczani. Denerwują się, kiedy nie dostają tego, czego chcą i będą okazywać swoje niezadowolenie w stosunku do twoich granic. Pamiętaj jednak, że masz do nich prawo, a ich niezadowolenie nie jest powodem, aby tych granic nie stosować.
Zastosuj granice w związku
Związek łączy życie dwóch osób, ale nie oznacza to, że przestajemy być sobą. Nadal posiadamy swoje zainteresowania, hobby i plany. Powinniśmy zatem trzymać się tego i nadal realizować to, co chcemy. Granice pozwalają utrzymać relację w zdrowych stosunkach, a partner, który je szanuje, będzie dla ciebie wsparciem.