Źródło i sygnały klaustrofobii – jak można pozbyć się problemu?

Klaustrofobia jest pojęciem każdemu dobrze znanym. Dotyka ona bardzo dużą ilość osób i może pojawić się w niespodziewanych momentach. Co to oznacza? Klaustrofobia nie objawia się jedynie w zamkniętych i małych pomieszczeniach, ale może również dać się we znaki, przebywając w zatłoczonym miejscu.

Klaustrofobia

Bardzo często kojarzona z ciasnymi i małymi pomieszczeniami. Pojawienie się klaustrofobii nasila się jeszcze bardziej, kiedy w pomieszczeniu nie ma żadnego okna. W rzeczywistości jednak to nie tylko takie miejsca mogą wywołać lęk. Klaustrofobia bardzo często może pojawić się w samochodzie, tłumie, samolocie, a nawet przymierzalni.

To pokazuje, że człowiek cierpiący na ten rodzaj lęku nie jest w stanie całkowicie unikać sytuacji, w której może dojść do ataku klaustrofobii. W zależności od osoby tak też miejsca mogą się wyróżniać. Dla każdego zupełnie coś innego będzie zapalnikiem, który pobudzi klaustrofobię. Jest zatem zmuszony poznać sposoby, które mogą mu pomóc w poradzeniu sobie z lękiem lub jego zmniejszeniu.

Źródło klaustrofobii

Pod tym względem naukowcy nie stwierdzili jednej przyczyny, która może mieć wpływ na pojawienie się klaustrofobii. To schorzenie może mieć swoje podłoże w dzieciństwie człowieka. Naukowcy twierdzą, że dziecko, które wychowywane jest przez rodziców, gdzie przynajmniej jedno cierpiało na klaustrofobię, ma większe szanse na doświadczenie tej samej fobii. Wszystko jest kwestią przejęcia pewnych zachowań. Kiedy dziecko dostrzega reakcję rodzica na pewne miejsca, to z czasem samo może zacząć takowe okazywać.

Kolejnym źródłem może być trauma. Bardzo często ma ona miejsce w dzieciństwie, jednakże wpływ traumy na klaustrofobię nie jest zależny od wieku. Kiedy osoba doświadczyła jakiegoś traumatycznego wydarzenia związanego z miejscem, w którym istniały małe szanse na ucieczkę, to będzie to miało wpływ na dalsze wystąpienie klaustrofobii.

Innym powodem może być rozmiar ciała migdałowatego. Jest to część mózgu, która odpowiada za reakcję i stres człowieka. Okazuje się, że osoby z mniejszym ciałem migdałowatym są bardziej narażone na pojawienie się klaustrofobii.

Jak poradzić sobie z lękiem?

Nie jest tajemnicą, że terapia jest najlepszym sposobem, aby pozbyć się fobii. U niektórych klaustrofobia mia bez pomocy specjalisty. Inni natomiast potrzebują wsparcia w roli terapii, która z pewnością z czasem zacznie okazywać swoje efekty. Dla ludzi z bardzo zaawansowaną fobią zaleca się leki, które wystawia specjalista.

Dla każdej jednak osoby przydatne są techniki, które można zastosować w momencie ataku. Pojawienie się klaustrofobii nie zawsze jest do przewidzenia, a nagła reakcja może spowodować panikę. Warto zatem mieć w głowie kilka sposobów:

1) Zawieś wzrok na jednym punkcie

Ten sposób pomaga przenieść swoje myśli od zaistniałej sytuacji. Dzięki temu zaczynamy skupiać się na danym przedmiocie lub osobie. Zacznij opisywać (w myślach lub na głos) to, na czym masz swój wzrok. To pozwoli ci na odcięcie się od lęku.

2) Pamiętaj o oddechu

Głębokie oddechy są bardzo ważne w takiej sytuacji. Atak klaustrofobii sprawia, że dana osoba nie potrafi nabrać powietrza lub oddycha bardzo płytko. Wolne i głębokie oddechy natomiast dotleniają organizm, przez co uczucie lęku zacznie spadać.

3) Wróć myślami do czegoś śmiesznego

Jeśli nauczymy się kojarzyć coś, co nas przeraża, z czymś, co nas śmieszny, to łatwiej będzie nam zapanować nad swoją reakcją. Śmiech naturalnie nas rozluźnia i relaksuje, a to w takich kryzysowych sytuacjach jest bardzo ważne.

Udostępnij: