Jak uniknąć manipulacji? Poznaj 7 zasad

Z manipulantem możemy mieć do czynienia każdego dnia. Nie koniecznie takie zjawisko ma miejsce w związku. Może być to osoba z pracy, członek rodziny, znajomy lub zupełnie ktoś obcy, kto stara się nas wykorzystać dla własnych korzyści. Jak jednak temu się sprzeciwić? Poznaj 7 zasad, które mogą pomóc ci w tej walce.

Obserwuj

Każdy z nas dopasowuje swoje nastawienie i zachowanie w zależności od miejsca, osób i sytuacji. Dzięki temu łatwiej jest nam nawiązywać pewne relacje i stosunki między ludźmi. Manipulant natomiast za każdym razem zachowuje się zupełnie inaczej w stosunku do różnych osób. Jego różnica w zachowaniach jest diametralna. Dla jednej osoby będzie przesympatyczny i uprzejmy, a dla drugiej najgorszym wrogiem.

Zadawaj pytania

Osoby, które dopuszczają się manipulacji, nie proszą o przysługę. One żądają lub oczekują od ciebie zrobienia czegoś, co wyjdzie na korzyść jedynie dla nich. Żądania te często wykraczają poza granice twoich możliwości i zmuszają do wyjścia poza strefę komfortu. W takiej sytuacji zadaj pytania, które spowodują wycofanie się manipulanta. Te pytania mogą brzmieć:

1) „Czy mam coś do powiedzenia w tej sprawie?”

2) „Jakie będę mieć z tego korzyści?”

3) „Pytasz się, czy żądasz?”

Takie pytania pokażą, że zwracasz uwagę na jakość tego, co zostało powiedziane i szanujesz swoje granice, których bez powodu przekraczać nie będziesz.

Asertywność

Jest to jedna z najważniejszych cech, którą każdy z nas powinien w sobie rozwinąć, aby prowadzić spokojne życie w zgodzie z samym sobą. Asertywność pozwala nam na pozostanie w swojej strefie komfortu. Dzięki temu nie musimy zmuszać się do robienia rzeczy, których tak naprawdę nie chcemy lub zwyczajnie nie możemy. Asertywność polega na odmowie z zachowaniem pełnego szacunku.

Nie bój się mówić o znęcaniu

Manipulant również dopuszcza się znęcania psychicznego. Zazwyczaj wybiera osobę, która jest słabsza i nie ma wystarczająco dużo siły i odwagi, aby się obronić. Jeśli jesteś świadkiem takiego zachowania lub manipulant próbuje stosować ten rodzaj znęcania na tobie, to nie bój się zwrócić na to uwagę. Osoby dopuszczające się takiego traktowania w rzeczywistości są psychicznie słabsze od swoich ofiar. Znęcanie się pozwala im na podbudowanie swojego poczucia własnej wartości. Postawienie się temu sprawia, że oprawca zaczyna się wycofywać.

Znaj swoje prawa

Każdy człowiek posiada swoje prawa, których może się domagać. Będąc ofiarą manipulanta, bardzo często zapomina się o tym, że możemy walczyć o to, na co zasługujemy. Przede wszystkim masz prawo do:

1) Okazywania swoich emocji – każdy z nas posiada w swoim sercu emocje, z którymi musi się uporać. Jesteśmy tylko ludźmi, którzy mają prawo odczuwać wszelkie uczucia. Żadne z nich nie są powodem do wstydu.

2) Wypowiadania swojej opinii – na tym polega konwersacja. Każda ze stron przedstawia swój punkt widzenia w zależności od przyjętych informacji oraz doświadczeń. Są sytuacje, w których ktoś może się ze sobą nie zgadzać, ale opinia jest czymś subiektywnym, a więc każdy ma prawo do swojego toku myślenia. Dopóki nie krzywdzisz tym innych, masz prawo wypowiadać swoją opinię.

3) Przedstawiania swoich potrzeb – wszyscy posiadamy swoje potrzeby, o których czasami chcemy lub musimy mówić. Nie ma nic złego w tym, że czegoś chcesz.

4) Domagania się szacunku i reagowanie na jego brak

5) Odmawiania

6) Posiadania swoich priorytetów

7) Tworzenia własnego życia, w którym będziesz szczęśliwy/a

8) Reagowania, kiedy ktoś źle ciebie traktuje

Nigdy się nie obwiniaj

Manipulant potrafi zrzucić odpowiedzialność i winę na swoją ofiarę. Potrafi sprawić, że czujesz winę za to, że jego potrzeby nie zostały zaspokojone. Pamiętaj jednak, że to nie ty jesteś tutaj problemem i pod żadnym pozorem nigdy nie obwiniaj się za coś, co jest winą kogoś innego.

Stosuj konsekwencje

W niektórych sytuacjach manipulant może być bardzo poważnym przeciwnikiem. Mimo wszystko nie przyjmie twojej odmowy, będzie naciskał na przekraczanie granic i szybko nie odpuści. Wtedy natomiast nie bój się stosować konsekwencji. Nie masz obowiązku zgadzać się na takie traktowanie.

Udostępnij: