Obsesyjna kontrola – dlaczego jest dla ciebie niebezpieczna?

Ludzie lubią mieć wpływ na to, co dzieje się w ich życiu. Czasem dochodzi do momentu, kiedy dosłownie wszystko muszą mieć pod kontrolą. Nie potrafią spokojnie spać, jeśli coś dzieje się bez ich udziału. Obsesyjna kontrola nie jest jednak zdrowa dla naszego życia. Jak ten stan wpływa na nas i nasz świat?

Nieprzewidziane sytuacje

Codziennie mamy do czynienia z sytuacjami, których nie przewidzieliśmy. Wtedy też robimy wszystko, aby kontrola wróciła w nasze ręce. To natomiast jest początkiem ogromnej presji i stresu. Z czasem jednak rozumiemy, że nie wszystko jest warte naszej uwagi i poświęconego czasu. Niektóre osoby nie potrafią jednak odpuścić i obsesyjnie dążą do kontroli. Taki stan potrafi być niebezpieczny i może poważnie nam zaszkodzić.

Tracisz pewności siebie

Planowanie i wypisywanie wszystkich naszych celów jest rozsądnym krokiem, aby poczuć się spełnionym. Wiąże się to z organizacją oraz kontrolą. Niektóre osoby zapominają jednak, że na pewne wydarzenia ma wpływ znacznie więcej elementów. Nie są przygotowani na niespodziewane zwroty akcji oraz przeszkody. Takie wydarzenia wywołują zatem panikę i bunt. Pewność siebie zaczyna być silnie poszarpana, a dana osoba przestaje wierzyć w siebie.

Pamiętaj jednak, że przeszkody mogą pojawić się w każdym momencie. Nawet jeśli plan jest zorganizowany idealnie. Trudne momenty są jednak tym, co najbardziej nas rozwija i uczy. Zmieniamy swoje nastawienie i podejście do niejednej kwestii w naszym życiu. Stajemy się dojrzalsi oraz poznajemy, co tak naprawdę potrzebujemy i na czym faktycznie nam zależy.

Karmisz się sztucznym poczuciem bezpieczeństwa

Kiedy starasz się mieć na wszystko wpływ i zaplanować każdy krok, to ma to swoje podłoże. Obsesyjna kontrola jest efektem braku poczucia bezpieczeństwa. Czujesz nieustanną niepewność i stres, a więc poprzez kontrolę starasz się poradzić sobie z tym stanem. Jest to jednak karmienie się sztucznym poczuciem bezpieczeństwa, jako że pomimo wszelkich starań, zawsze coś może pójść nie tak.

Kiedy jednak uświadomisz sobie, że nieprzewidziane sytuacje spotykają każdego, to rozwiniesz w sobie pewność siebie, która da ci możliwość zapewnienia faktycznego bezpieczeństwa. Dzięki temu przestaniesz odczuwać strach przed nieznanym i zdasz sobie sprawę, że jesteś w stanie przezwyciężyć każdy problem.

Tracisz energię

Obsesyjna kontrola wymaga dużej uwagi. Planowanie każdego elementu pożera nasz czas. Ostatecznie jednak może pojawić się coś, co cofnie nas do punktu wyjścia. Starasz się zatem to zwalczyć, mimo że w rzeczywistości nie masz na to najmniejszego wpływu. Taka postawa sprawia, że tracisz spore ilości życiowej energii.

W takiej sytuacji zastanów się, czy faktycznie twój cel jest tym, co faktycznie potrzebujesz i czy jest to coś, co jest warte zawalczenia. Nasze zachcianki bardzo często stają się tym samym, co nasze potrzeby. Nie wszystko da nam taką samą ilość szczęścia. Warto zatem pomyśleć, czy energia, którą w to wkładamy, jest tego warta.

Omija cię to, co ważne

Skupianie się na kontroli sprawia, że dana osoba wpada w czarną dziurę. Przestaje zwracać uwagę na otaczający ją świat i omija ją to, co jest ważne. Całe swoje skupienie kieruje na problem, aby tylko odzyskać kontrolę. W tym samym czasie zaniedbuje resztę rzeczy, co z czasem może doprowadzać do większych problemów.

Chęć kontroli jest dobrym krokiem, jeśli mamy świadomość tego, gdzie leżą granice. Nie mamy wpływu na zewnętrzne czynniki, które wpływają na nasze życie. W takiej sytuacji ważne jest, aby skupić się na tym, co faktycznie kochamy.

Udostępnij: