• Okładka artykułu Negatywna strona dumy – stan, który niszczy nam życie
  0
  29 Lut 2020

  Negatywna strona dumy – stan, który niszczy nam życie

  • #duma
  • #toksyczność
  • #człowiek
Ciemna strona dumy potrafi niepostrzeżenie niszczyć nam życie. Kawałek po kawałku odbiera nam otoczenie, aż na samym końcu pozostajemy sami. Jest to niebezpieczna gra, która może przynieść wiele szkód. Zaznajomienie się z tym rodzajem dumy, świadomość o jego szkodliwości pozwoli nam natomiast w uporaniu się z tym stanem.

Duma niszczy relacje

Relacje z bliskimi wymagają pewnych kompromisów i ustępstw, jeśli pragniemy, aby wszystko rozwijało się poprawnie. Uczymy się wychodzić z samotnego trybu życia i zaczynamy dzielić wiele rzeczy z drugą osobą. Nagle coś staje się „nasze”. Nie każdy jednak potrafi przejść na ten tryb. Bronimy tego, co „moje” i nie przyjmujemy tego, co „twoje”. Pojawia się dystans i tworzymy mur między sobą a drugą osobą.

Co więcej, duma uniemożliwia nam przyznanie się do błędu. Nie przyjmujemy do wiadomości, że coś zrobiliśmy źle i uciekamy przed poniesieniem odpowiedzialności. Całą winę zrzucamy na kogoś innego, przez co nie możemy się rozwijać oraz zatruwamy relację. Przez dumę skupiamy się jedynie na własnych priorytetach i potrzebach, ignorując to, co potrzebuje druga osoba.

Ludzie działają na zasadzie lustrzanego odbicia. Z czasem zaczynają zachowywać się podobnie, aby ochronić swoje zdrowie emocjonalne i psychiczne. Zaczynają ignorować twoje potrzeby, a bardziej skupiają się na sobie. Nie ma to na celu zrobić komuś na złość. Jest to jedynie reakcja obronna, aby nie wpaść w toksyczny krąg złości i frustracji.

Skąd toksyczna duma?

Negatywna strona dumy jest czymś w postaci mechanizmu obronnego. Może być to zaskakujące, ale to właśnie w ten sposób dana osoba stara się ochronić siebie przed otaczającym ją światem. Niskie poczucie własnej wartości oraz brak pewności siebie sprawia, że wystawiamy się na ciosy od strony świata. To właśnie dlatego niektóre osoby wywyższają się i podkreślają swoje osiągnięcia, aby ukryć swoje słabe strony. W ten sposób nie oszukują jedynie innych, ale również siebie poprzez rozwijanie w sobie narcystycznego podejścia.

Jak walczyć z toksyczną dumą?

Pokora i skromność jest odpowiedzią na wszystko. Nie ma nic złego w byciu zadowolonym ze swoich osiągnięć. Duma jest czymś zdrowym, jeśli posiadamy nad nią kontrolę. W tym właśnie pomaga nam pokora i skromność. Dzięki temu widzimy swoje mocne i słabe strony, akceptując je i pracując nad nimi. Pamiętaj, że przyznanie się do błędu nie sprawia, że jesteś słabym człowiekiem. To właśnie dzięki nim może się rozwijać i udoskonalać siebie oraz swoje otoczenie.

Sprawdź ofertę naszego oficjalnego sklepu: