• Okładka artykułu Masz w zwyczaju się tłumaczyć? Jedynie sobie szkodzisz!
  1
  29 Lut 2020

  Masz w zwyczaju się tłumaczyć? Jedynie sobie szkodzisz!

  • #tłumaczenie się
  • #człowiek
  • #otoczenie
Podejmując pewne decyzje zdarza się, że czujemy potrzebę wytłumaczenia swojego działania. Szukamy zrozumienia u innych, a nawet pozwolenia na dalsze działanie. Ciągłe tłumaczenie się ze wszystkiego, co robimy, jest jednak bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego. Dlaczego?

Unikasz tego, kim jesteś

Każdy z nas różni się pod wieloma względami. Mamy inne potrzeby i upodobania. Próbując tłumaczyć się z każdej swojej decyzji, tak naprawdę ograniczamy się do tego, co będzie zaakceptowane przez innych. Jeśli nasze działania nie spotkają się z uznaniem innych, to będziemy starali się cofnąć do tego, co było wcześniej. W ten sposób odmawiamy sobie tego, co jest nam potrzebne i daje radość.

Początek stresu i nerwów

Zazwyczaj czujemy potrzebę tłumaczenia się ze swoich prywatnych decyzji, które w żaden sposób nie wpływają na życie innych. Pytania bliskich sprawiają, że koniecznie musimy wytłumaczyć swoje działanie, aby w żaden sposób nie oceniali. Często słyszy się pytania na temat pracy, związku czy rodziny. Słysząc je mamy wrażenie, że jesteśmy osądzani przez bliskich, a to wywołuje u nas stres.

W takiej sytuacji ważne jest, aby rozwinąć w sobie asertywność. Nie masz obowiązku wyjaśniać powodów swojej decyzji. Nie potrzebujesz zgody innych, aby żyć według własnych potrzeb i zachcianek. Jedynie ty możesz osądzać swoje działanie i oceniać, czy twoje decyzje ci służą.

Skąd potrzeba tłumaczenia się?

Tak jak już zostało wspomniane, potrzeba akceptacji jest jednym z głównych powodów. Przyczyn jest jednak znacznie więcej i ukrywają się w naszym sercu. Zrozumienie źródła takiego stanu pozwoli nam również na walkę z nim. Dzięki temu przestaniemy odczuwać silną potrzebę tłumaczenia się ze swoich decyzji.

1) Zależność emocjonalna

2) Chęć zadowolenia wszystkich z otoczenia

3) Potrzeba akceptacji i poparcia

4) Niskie poczucie własnej wartości

Jak z tym walczyć?

Asertywność - jest to jedyny klucz, który może otworzyć dla nas drzwi do wolności. Dzięki tej umiejętności budujemy w sobie pewność siebie oraz wzmacniamy poczucie własnej wartości. Zaczynamy zauważać, że wcale nie mamy obowiązku podążać za innymi jak stado owiec. Możemy i mamy prawo do podejmowania własnych decyzji, posiadania swojej opinii oraz podejmowania się pewnych działań.

Umiejętność ta pozwala na podążanie za swoimi własnymi potrzebami bez szkodzenia innym. Dzięki temu stajemy się wolniejsi, spokojniejsi, a przede wszystkim szczęśliwsi. W rzeczywistości bez znaczenia jaką decyzję podejmiemy, zawsze znajdzie się niezadowolona osoba, a więc najważniejsze jest, abyś to ty był szczęśliwy z tym, co aktualnie dzieje się w twoim życiu.

Otoczenie - tłumaczenie swoich decyzji nie jest czymś złym, jeśli nie towarzyszy przy tym poczucie winy i wyrzuty sumienia. W takiej kwestii ważne jest, aby zauważyć komu się tłumaczymy. Osoby, które nas kochają i wspierają nie będą kwestionować naszych decyzji. Bez względu na wszystko będą wspierać i kibicować. To daje nam możliwość wyjaśnienia swojego działania bez poczucia, że robimy coś źle. Otaczaj się zatem tymi, którzy życzą ci jak najlepiej.

Sprawdź ofertę naszego oficjalnego sklepu: