Zazdrość – jak zmienić to na własną korzyść?

Zazdrość potrafi mieć na nas bardzo zły wpływ. Przestajemy racjonalnie myśleć i jesteśmy zaślepieni tą emocją. Przez to też możemy skrzywdzić tych, na którym nam zależy. Oczywiście zazdrość w granicach rozsądku nie jest czymś do końca złym i można ją zmienić na własną korzyść. Jak to osiągnąć?

Gdzie jest źródło zazdrości?

Ludzie nie zazdroszczą innym tego, co według nich jest lepsze. Zazdrościmy tego, czego nie mamy. Zazwyczaj złość na siebie za niespełnienie swoich marzeń i planów przeradza się w zazdrość w stosunku do drugiej osoby. Zastanów się zatem, co tak naprawdę ci brakuje i czego zazdrościsz. Nie bój się przyznać do tego, że czegoś ci brakuje. Określenie źródła zazdrości pozwoli ci na kolejny krok, aby wykorzystać emocje na swoją korzyść.

Zapytaj o radę

Rozmowa na temat tego, o czym marzysz, jest dobrym sposobem na to, aby uzyskać pewne porady. Osoba, której zazdrościsz, może wskazać ci pewne ścieżki, którymi najlepiej podążać. Wspomni też o tym, na co ważne jest uważać. W końcu we wszystkim możemy napotkać pewne problemy. Rozmowa na ten temat pomoże ci poznać pewne sztuczki, jak wspomóc swój los. W końcu nikt nie osiągnie dla nas naszego sukcesu, a więc na wszystko musimy pracować sami. Dla ułatwienia całego procesu zapisz sobie na kartce wszystkie porady. Nie ignoruj żadnych podpowiedzi i weź wszystko pod uwagę. To pomoże w uniknięciu niektórych trudności.

Przejdź do zmian

Jeśli posiadasz już wiedzę na temat źródła swojej zazdrości, to kolejnym krokiem jest określenie tego, co możesz zmienić w swoim życiu, aby już nigdy więcej nie zazdrościć tego, czego obecnie nie masz. Weź pod uwagę otoczenie, swoje umiejętności, wiedzę, a nawet emocje. Osobowość ma ogromny wpływ na to, co osiągamy w życiu. Weź również pod uwagę porady innych, którzy osiągnęli to, o czym marzysz. Dzięki temu będziesz w stanie stwierdzić, gdzie znajduje się twoje najsłabsza strona i nad czym konkretnie musisz poświęcić najwięcej czasu. Aby nic nie umknęło twojej pamięci, najlepiej jest spisać wszystko na kartce, aby w razie potrzeby sięgnąć po nią. Taka lista również będzie mogła pokazać ci twoje postępy, co jest motywujące.

Zazdrość potrafi być destrukcyjnym uczuciem, które zżera nad od środka, ale może też być początkiem czegoś nowego. To od nas zależy, w którą stronę bardziej się skłonimy. Podporządkujemy się emocjom, czy może przejmiemy nad nimi kontrolę?

Udostępnij: