Osobowość introwertyka i ekstrawertyka jest wszystkim doskonale znana. Nie wszyscy jednak potrafią utożsamić się z jedną z dwóch osobowości. Co więcej, mało osób wie, że istnieje trzeci typ, który nazywa się ambiwersja i to ona określa osoby, które nie potrafią nazwać się ekstrawertykiem lub introwertykiem. Na czym dokładnie polega ten typ osobowości?

Typ osobowości – ambiwersja

Wiadome jest, że introwertyk czerpie największą przyjemność ze spędzania czasu w samotności lub w małym gronie. Duże zbiorowiska bardzo szybko odbierają mu energię. W przypadku ekstrawertyków jest odwrotnie – to zatłoczone miejsca i częste spotkania ze znajomymi dodają im siły i energii. Co jednak z osobami, które odczuwają introwertyczne i ekstrawertyczne cechy?

Ambiwersja to typ osobowości, który łączy w sobie dwa pozostałe typy. Określa ona osobę, która czerpie energię ze spotkań i tłocznych miejsc, ale przychodzą momenty, kiedy musi naładować swoje baterie i zamyka się w sobie, aby pobyć w samotności.

Jak rozpoznać ambiwersję?

Ambiwertyk posiada cechy, które zazwyczaj są ze sobą sprzeczne, a więc takim osobom trudno jest dokładnie określić, do jakiej grupy należą. Przede wszystkim jest to osoba, u której nastawienie potrafi momentalnie się zmienić. Jest energiczna wśród dużej grupy ludzi, a za chwilę czuje się nieswojo i stara się zdystansować.

1) Ten typ osobowości wyróżnia się bardzo dobrym przywództwem, ale częściej wolą skupiać się na małych grupach, jako że przywództwo dużych grup jest dla nich za bardzo energochłonne.

2) Ambiwertykom zazwyczaj brakuje asertywności i są osobami bardzo ugodowymi, ale to wcale nie oznacza, że nie potrafią postawić na swoim. Potrafią być niezależne, jeśli faktycznie tego chcą.

3) Osobowość ambiwertyka to typ człowieka, który potrafi kontrolować swoje emocje i zazwyczaj świadomie nimi zarządza, ale zdarzają się momenty, w których nie potrafi się oprzeć i pozwala emocjom mieć wpływ na zachowania.

4) Zmiany i nowe sytuacje/otoczenie nie są dużym problemem dla ambiwertyków, ale potrzebują trochę czasu, aby całkowicie poczuć się dobrze.

Jeśli nie wiesz dokładnie jaki jest twój typ osobowości, to zadaj sobie podstawowe pytania: jak się czujesz, będąc w grupie lub w samotności? Czy twoje nastawienie zmienia się w zależności od sytuacji? Jeśli twoje nastawienie się nie zmienia, to jakie ono jest – pewne siebie czy zdystansowane?

Odpowiedzi na te pytania pomogą ci lepiej zrozumieć swoją osobowość, a dzięki temu łatwiej będzie ci dopasować typ.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img