Postawa ofiary – sygnały, które powinny być alarmujące

W swoim otoczeniu mamy do czynienia z niejednym typem osobowości. Niektóre osoby starają się współpracować i są wsparciem. Inne natomiast manipulują i zgrywają ofiarę, jeśli coś nie idzie po ich myśli i pojawiają się problemy. Postawa ofiary nie zawsze jest jednak taka oczywista. Empatia i współczucie często sprawiają, że nie dostrzegamy manipulacji. Jakie jednak sygnały powinny zwrócić naszą uwagę?

Wysysa z nas energię

Wampiry energetyczne to osoby, które swoją postawą wysysają z nas jakąkolwiek energię. Po dłuższym czasie przebywania w otoczeniu takiej osoby mamy wrażenie, że nasza cierpliwość, spokój i energia sięgają zera. Osoby zgrywające ofiarę będą narzekały na różne sytuacje, próbując pokazać się z nieporadnej strony, aby wymusić pomoc ze strony drugiej osoby. Z czasem jednak całkowicie odcinają się od odpowiedzialności i wszystko zrzucają na barki kogoś innego.

Uciekają od tego, co niekomfortowe

Rozmowa z taką osobą na temat jej zachowania nigdy nie kończy się dobrze. Taka osoba nie przyjmuje do świadomości, że źle traktuje ludzi i popełnia błędy. Rozmowa na ten temat doprowadzi jedynie do ogromnego płaczu i histerii. Osoba ta odetnie się, mówiąc, że nie może na tobie polegać i nigdy więcej nie poprosi cię o pomoc.

Nieustannie się porównują do innych

Osoby te mają niskie poczucie własnej wartości, a więc porównują się do innych osób. Oczywiście dzieje się to w negatywny sposób, a więc wybierają tylko te rzeczy, które jeszcze bardziej obniżą poczucie własnej wartości. Taką też postawą szukają współczucia u innych i oczekują, że ich otoczenie zaprzeczy.

Źle znoszą krytykę i odmienne opinie

Osoby z postawą ofiary potrafią się dogadać jedynie z tymi, którzy im przytakują. Jeśli wyrazisz swoją opinię lub skrytykujesz je w jakikolwiek sposób, to jest to łatwa droga do dużej kłótni. Osoby te nie lubią, kiedy ktoś się z nimi nie zgadza, a każde takie działanie traktują jako atak, a więc reagują negatywnie.

Użalają się nad sobą

Każdy z nas ma czasami słabsze momenty, kiedy myślimy, że wszystko jest przeciwko nam. Osoby z postawą ofiary trwają w takim stanie nieustannie. Codziennie wmawiają sobie, że nie dają sobie rady, a każdy jest przeciwko nim. Taki też wizerunek starają się zaprezentować innym, aby otoczenie postrzegało je jako osoby słabsze, którymi trzeba się zaopiekować.

Nie poczuwają się do odpowiedzialności

Ludzie popełniają błędy, ale odpowiedzialność polega na tym, że przyznajemy się do nich, staramy się wynagrodzić swoje zachowanie i uczymy się na błędach. Osoby z postawą ofiary nie poczuwają się jednak do odpowiedzialności za swoje czyny. Na wszystko znajdą usprawiedliwienie lub obwinią kogoś innego.

Manipulują emocjami

Osoby te doskonale wiedzą, że emocje są najlepszą drogą, aby zmanipulować drugiego człowieka. Bardzo często wpędzają swoje otoczenie w poczucie winy lub wywołują współczucie i empatię, aby otrzymać to, co pragną.

Osoby z postawą ofiary wpływają bardzo toksycznie na otoczenie i mogą doprowadzić do tego, że inni będą mieli problemy z zaufaniem.

Udostępnij: