Słysząc słowo „introwertyk” od razu mamy przed oczami osobę, która izoluje się od zatłoczonych miejsc i swój czas woli spędzać w domu w małym gronie znajomych lub w samotności. Okazuje się jednak, że nie każdy introwertyk jest taki sam. Istnieją pewne rodzaje introwertyków i każdy z nich funkcjonuje nieco inaczej.

Introwertyk myślowy

Takie osoby lubią wychodzić do znajomych, uczestniczyć w większych wydarzeniach i nie unikają zatłoczonych miejsc. Jest jednak jedna różnica. Takie osoby bardzo często i na długo wciągają się w swój świat. Wędrują myślami po różnych miejscach i nie skupiają swojej uwagi na rzeczywistości. W ten sposób izolują się od ludzi, mimo że fizycznie są w danym miejscu.

Introwertycy myślowi nie zawsze odcinają się od świata celowo. W większości jednak przypadków po prostu lubią odpływać w swoje marzenia i fantazje, a otaczające ich miejsce czasami tym bardziej pobudza ich wyobraźnię.

Rezerwowy introwertyk

Osoby te są myślicielami i analizują każdy swój kolejny krok. To natomiast sprawia, że bardzo często wycofują się z pewnych działań lub podejmują decyzje bardzo wolno. Przed zdecydowaniem się na cokolwiek, często biorą pod uwagę różne inne opcje, które traktują jako wyjście rezerwowe.

Rezerwowi introwertycy potrzebują trochę czasu na przeanalizowanie wszystkich wątków, ale zdarza im się też przedobrzyć i dopatrują się rzeczy zbyt daleko.

Introwertyk społeczny

Jest to ten najbardziej znany typ introwertyka, którego każdy z nas ma przed oczami myśląc o introwertyzmie. Osoby te unikają zatłoczonych miejsc i wolą spędzić czas w samotności lub w gronie najbliższych. Duże skupiska ludzi są męczące i kradną bardzo dużo energii z tego typu introwertyka.

Często osoby te mylone są z ludźmi wstydliwymi. Nic bardziej mylnego. Introwertyk społeczny może, ale nie musi być wstydliwy (podobnie jak z ekstrawertykiem). Osoby te zazwyczaj czują się całkowicie dobrze w mniejszych grupach.

Niepewny introwertyk

Te osoby przejawiają podobne cechy do introwertyka społecznego. Jedyna różnica polega na tym, że ten typ introwertyka odczuwa duże wyrzuty sumie w stosunku do znajomych, a więc zmuszają się do wyjść w zatłoczone miejsca.

Te spotkania natomiast nie zawsze kończą się szczęśliwymi wspomnieniami dla tych osób, jako że nie do końca wiedzą jak się zachowywać. Czują się niepewnie i niekomfortowo, a więc zdarza im się popełnić jakąś niewielką gafę.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img