Osoby z osobowością eko są zupełnym przeciwieństwem osób pewnych siebie, pożądających uwagi. Osobowość eko to typ człowieka, który boi się zainteresowania ze strony drugiej osoby. Tacy ludzie za wszelką cenę unikają bycia w centrum uwagi. Nie jest to skromność ani wstydliwość. Wszystko jest spowodowane strachem i lękiem. Czym cechują się zatem osoby z osobowością eko?

Ukrywają swoje potrzeby

Osoby te są przekonane, że prawdziwe uczucia mają miejsce wtedy, kiedy oczekuje się jak najmniej. Te osoby pragną miłości i przyjaźni, a więc chowają w sobie wszelkie potrzeby i jedynie spełniają potrzeby partnera. Zaniedbują swoje szczęście w imię miłości. Takie jednak działanie nie przynosi pożądanych efektów, a więc bardzo często są nieusatysfakcjonowani i nieszczęśliwi w życiu.

Z czasem ma to jeszcze inny efekt. Osoby te są tak pochłonięte zaspokajaniem potrzeb partnera, że przestają rozumieć, jakie są ich własne potrzeby. Zaczynają czuć się zagubieni sami w sobie. Bardzo często wtedy zaczynają na siłę wybierać potrzebę, która oznacza „potrzebę zadowalania partnera”. Oznacza to, że osoby te stają się zależne od drugiej osoby.

Brak poczucia własnej wartości

Osobowość eko sprawia, że człowiek nie wierzy w swoje możliwości. Uważa, że nie jest wart wszystkiego, co go otacza. Osoby te żyją w przekonaniu, że wszelkie starania i tak nie będą wzięte pod uwagę, a więc zwyczajnie odpuszczają. Nie szukają drogi wybicia ani nie poszukują uwagi u innych.

Wrażliwość

Osoby te są bardzo wrażliwe na wszelkie działania, słowa i emocje. Odczuwają rzeczy mocniej niż inni ludzie. Ich ukrywanie się jest zatem mechanizmem obronnym. Jeśli będą w centrum uwagi, oznacza to, że mogą zostać skrytykowani, poniżeni lub wyśmiani. Emocje z tym związane mogą być zatem bardzo bolesne, a więc nie wychylają się przed szereg, aby zaoszczędzić sobie cierpienia.

Lękliwość

Osoby z tym typem osobowości boją się wielu rzeczy, ale największy lęk odczuwają w stosunku do bycia w centrum uwagi. Czują się bardzo niekomfortowo, jeśli ludzie zwracają zbyt dużo uwagi. Osoby te boją się, że będą postrzegani, jako narcystyczni i egoistyczni. Dodatkowo osobowość eko przyciąga takie osoby. Jest to bardzo łatwy cel dla narcyzów i egoistów, aby wyciągnąć jak najwięcej korzyści.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img