Ukryta apatia – jak ją rozpoznać u bliskiej osoby?

Apatia to stan, w którym człowiek pozbawiony jest wszelkich chęci. Nie widzi sensu w codziennych działaniach, a tym bardziej nie ma ochoty podejmować się czynności, które nie stanowią naturalną część dnia. Osoby te żyją z dnia na dzień bez większych lub żadnych motywacji i coraz ciężej jest im wstawać codziennie rano z łóżka. Taki stan nie zawsze jest łatwo zauważalny przez inne osoby. Ukryta apatia wyniszcza życie danej osoby i nikt tak naprawdę o tym nie wie. Jak zatem rozpoznać, że bliska nam osoba cierpi?

Unikanie spotkań

Apatia sprawia, że dotychczasowe życie danej osoby całkowicie uległo zmianie. Niegdyś towarzyska osoba nagle stara się unikać wszelkich spotkań, które nie są koniecznością. Przestaje wychodzić do restauracji, coraz rzadziej się komunikuje i za każdym razem usprawiedliwia się niezliczonymi wymówkami, aby tylko móc dalej walczyć z rutyną, na którą już nie mają siły.

 

Unikają rozmowy na temat ich stanu

Nie każdy rodzaj rozmowy jest dobrym krokiem w takiej sytuacji. Ludzie, którzy nie doświadczyli lub nie rozumieją, na czym dokładnie polega apatia, będą traktowali wspomnianą niechęć jako coś przejściowego, tymczasowego. To natomiast sprawia, że osoba cierpiąca na apatię będzie czuła się niezrozumiała i zwyczajnie zacznie unikać rozmowy na ten temat lub całkowicie zerwie kontakt.

 

W przypadku apatii warto wiedzieć, że bardzo często jest to silnie połączone z depresją. Oznacza to, że dla danej osoby porady lub motywacyjne wypowiedzi nie liczą się wiele, mimo że bardzo by chcieli. W większości przypadków zależy im jedynie na zrozumieniu i wysłuchaniu, bez oceniania, analizowania i szukania rozwiązań. To da im poczucie zaufania oraz wsparcia, które mimo wszystko potrzebują.

 

Ich stan emocjonalny jest zupełnie inny

Ukryta apatia oznacza, że dana osoba nadal wykonuje swoje obowiązki, jednakże ich stan emocjonalny jest zupełnie inny. Przestają reagować na bodźce w ten sam sposób. Oznacza to, że nie okazują emocji w ten sam sposób, przez co dla obcych ludzi mogą wydawać się poważni lub „sztywni”. W rzeczywistości jednak osoby te utraciły zainteresowanie i motywację do czegokolwiek, a więc nie dzielą się emocjami w taki sam sposób.

 

Sama apatia jest poważnym stanem, który jest również objawem wielu innych chorób psychicznych, jak na przykład depresja czy dystymia. Warto zatem nie ignorować sygnałów i nie traktować tę niechęć jako jedynie gorszy dzień lub przejściowy okres.

Udostępnij: