Pewność siebie nie tylko jest ważną cechą w zachowaniu, ale również w samej mowie. Dzięki temu łatwiej prezentujemy to, co mamy do powiedzenia oraz przyciągamy większe zainteresowanie. Taka cecha wyjątkowo przydaje się w pracy, dzięki czemu wyglądamy profesjonalnie. Jak jednak okazać swoją pewność siebie poprzez słowa?
- Skoncentruj się na przekazaniu myśli
- Mów jak do lustra
- Unikaj chaotycznej wypowiedzi
- Pamiętaj, że rozmawiasz z drugim człowiekiem
Skoncentruj się na przekazaniu myśli
Podczas rozmowy łatwo można nas rozkojarzyć, co sprawia, że wybijamy się z rytmu i nie potrafimy dokładnie przekazać tego, co mamy na myśli lub nieustannie tracimy wątek. Ważne jest zatem, aby całkowicie poświęcić swoje skupienie na własnej wypowiedzi, a wszelkie inne myśli odstawić na bok. W ten sposób konkretnie przekażemy to, co chcemy, aby druga osoba usłyszała i dokładnie zrozumiała.
Mów jak do lustra
Co to oznacza? Najbardziej komfortowo czujemy się, kiedy jesteśmy sami. Mówiąc do siebie samego, jesteśmy odważni i ufamy reakcji. Podczas rozmowy z inną osobą lub grupą ludzi postaraj się zastosować podobną technikę. Wyobraź sobie, że mówisz jak do lustra, czyli do samego siebie. Innym sposobem jest wyobrażenie siebie w tłumie słuchaczy. Dzięki temu pojawia się w nas poczucie bezpieczeństwa i większy komfort, co ma wpływ na odważną mowę i pewność siebie.
Unikaj chaotycznej wypowiedzi
Schemat prezentowanego tematu jest bardzo istotny. Każda wypowiedź powinna mieć swój wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Dzięki temu nie narażamy się na powtórzenia, dodawanie wątków lub zapomnienie przekazania różnych kwestii. To sprawia, że słuchacz skupia się na pewnym torze, którym podążasz i nie czuje się zagubiony w wypowiedzi. Pamiętaj również o tym, aby na spokojnie przekazywać swoje myśli. Czas dodaje pewności siebie.
Pamiętaj, że rozmawiasz z drugim człowiekiem
Oznacza to, że każdy słuchacz lubi utożsamiać się z wypowiedzią. Nie bój się zatem dopowiadać różne poboczne historie, które mają powiązanie z głównym tematem. Powołuj się na emocje i postaraj się, aby słuchacz mógł zmniejszyć dystans do twojej wypowiedzi. Rozmawiasz z drugim człowiekiem, a więc sztywna wypowiedź nie zawsze jest czymś, co pozostaje w pamięci oraz wywołuje zainteresowanie.
We wszystkim najważniejsze jest jednak to, aby bez względu na sytuacje zawsze mieć zaufanie do samego siebie. Dzięki temu nawet w ciężkich momentach odnajdziemy w sobie pewność siebie oraz posłużymy się odważną mową.