Przytłoczenie – sposoby na motywację

Duża ilość obowiązków oraz pojawiające się problemy potrafią być bardzo przytłaczające. Pojawiają się w naszym życiu momenty, kiedy mamy ochotę o wszystkim zapomnieć i wyłączyć się ze świata chociaż na chwilę. Poczucie odpowiedzialności jednak na to nam nie pozwala, ale motywacji nadal brakuje. Jak sprawić, aby ponownie odzyskać siłę pomimo przytłoczenia?

Zatrzymaj się

Bez względu na to, jak bardzo odczuwasz przytłaczającą odpowiedzialność, pozwól sobie na przerwę. Praca w biegu bez wytchnienia nie pozwala na oczyszczenie myśli i wzięcie oddechu. Nie bój się zatem zdecydować się na relaks. Daj sobie czas na przeanalizowanie tego, co dzieje się w twoim życiu, ale również w twoim sercu i umyśle. Dzięki temu unikniesz działania w chaosie i szybko wrócisz na poprawne tory.

 

Wyznacz priorytety

Oczywiście chcemy, aby wszystko było gotowe jednocześnie, jednakże jest to niemożliwe. Skup się na priorytetach i to im poświęć najwięcej uwagi. Jeśli nadal odczuwasz zagubienie, to przygotuj listę, w których spiszesz wszystkie najważniejsze czynności do wykonania, a następnie te mniej ważne. Porządek w działaniu przyniesie ci szybką ulgę.

 

Nie bój się prosić o pomoc

Nie ma nic złego w tym, że potrzebujesz pomocy. Jeśli jest coś, o co możesz poprosić kogoś innego, to wyjaśnij sytuację oraz przekaż swoją potrzebę. Dzięki temu z listy odejdą rzeczy, które również wpływają na poczucie przytłoczenia. To natomiast da ci możliwość na jeszcze lepsze skupienie się na priorytetach.

 

Nie wywieraj na sobie presji

Każdy by chciał, aby wykonywane działania były perfekcyjne. Jednakże perfekcjonizm jest szkodliwy i to właśnie on trzyma nas w miejscu, kiedy na liście pojawiają się kolejne rzeczy do zrobienia. Narzucanie na siebie presji w postaci perfekcjonizmu jest prostą drogą do powiększenia przytłoczenia. Pamiętaj jednak, że dobrze wykonana praca jest tak samo wartościowa, jak ta perfekcyjna.

 

Wytykanie błędów

Przeszłość jest przeszłością, a więc ważne jest, aby skupić się na teraźniejszości. Nie ma potrzeby wytykania sobie błędów i podcinanie sobie skrzydeł poprzez mówienie, że coś powinniśmy lub nie powinniśmy zrobić w przeszłości. Rozmyślanie o tym, co było, odbiera naszą uwagę i skupienie, które teraz potrzebujemy najbardziej. Pozbądź się zatem wyrzutów sumienia i zacznij odważnie działać.

 

Doceniaj sukcesy

Przy każdej pracy pojawiają się pozytywne strony oraz małe sukcesy. Doceniaj je i ciesz się, że dajesz radę. Takie nastawienie pozwala ci dostrzec, że twoje starania przynoszą rezultaty, a twoja praca nie idzie na marne. Dzięki temu przestaniesz skupiać się na samokrytyce, a zaczniesz czerpać przyjemność z drobnych rzeczy, które naprawdę potrafią wprowadzić szczęście do naszego życia.

Udostępnij: